Dziś, 1 grudnia 2023 roku, przypada 105. rocznica wprowadzenia biało-czerwonej szachownicy jako oficjalnego oznakowania polskich samolotów wojskowych. Symbol ten, wprowadzony w 1918 roku, nie tylko przetrwał przez lata, ale także stał się nieodłącznym elementem historii i dziedzictwa polskiego lotnictwa.
Początki tego ikonicznego znaku sięgają czasów I Wojny Światowej, kiedy to dwaj polscy lotnicy, Franciszek Linke-Crawford i Marian Gaweł, używali biało-czerwonej szachownicy jako swojego osobistego godła na samolotach służących w lotnictwie austriackim. Warto zauważyć, że do dziś nie udało się jednoznacznie ustalić autora tego symbolicznego znaku sił powietrznych RP.
Pierwszym lotnikiem, który zaprezentował biało-czerwoną szachownicę oficerom Sztabu Generalnego, był porucznik pilot Stefan Stec. 15 listopada 1918 roku przyleciał ze Lwowa na lotnisko mokotowskie w Warszawie samolotem Fokker D.VIII, na skrzydłach którego widniały te charakterystyczne znaki. Decyzją dowódcy lotnictwa, pułkownika Hipolita Łossowskiego, uznano, że szachownica spełnia kryteria jako symbol polskiego lotnictwa.
Rozkazem generała Stanisława Szeptyckiego, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wydanym 1 grudnia 1918 roku, biało-czerwona szachownica została oficjalnie wprowadzona jako znak, którym wszystkie samoloty wojsk polskich mają być w najkrótszym czasie, w przypisanych miejscach, zaopatrzone. W pierwotnej wersji, kwadratowy symbol podzielony był na cztery równe pola, z górnym czerwonym i dolnym białym. Obwódki pojawiły się oficjalnie trzy lata później.
Przez ponad 70 lat, ta charakterystyczna szachownica była głównym symbolem polskiego lotnictwa, przetrwała różne okresy historyczne, w tym II Wojnę Światową i okres powojenny. Dopiero w 1993 roku dokonano drobnej zmiany w kolejności pól, wprowadzając nowy wzór, który obowiązuje do dzisiaj.
W ciągu lat biało-czerwona szachownica nie tylko zdobyła uznanie i szacunek, ale także zyskała swoje miejsce w kulturze i historii Polski. Dzisiaj, gdy patrzymy wstecz na 105 lat historii tego symbolu, widzimy nie tylko znak narodowej tożsamości, ale także hołd dla odwagi i poświęcenia polskich lotników, którzy złożyli daninę krwi w walkach w latach 1918–1920 i II Wojnie Światowej.
Biało-czerwona szachownica nie tylko ozdabia samoloty, ale przede wszystkim stanowi symbol jedności, dumy i bohaterstwa polskiego lotnictwa. Dzisiaj, z okazji tej wyjątkowej rocznicy, oddajemy hołd wszystkim tym, którzy przyczynili się do kształtowania tej wyjątkowej historii i tworzenia dziedzictwa polskiego lotnictwa.
Polecamy także:
Tragiczna noc w powiecie świdwińskim. Mężczyzna zabił własnego ojca i ranił brata
Covid-19 i RSV w natarciu – szpital w Zdrojach wprowadza obostrzenia