… światowy dzień placka ziemniaczanego.
Może trochę przewrotnie, w kategorii kultura znajduje się ten artykuł. Ale przecierz w końcu mamy kulturę kulinarną i to jest fakt. Nie zawsze musi to być Gęsina, do której spożywania zachęcamy również i my. W tej kulturze obecny jest również ziemniak i potrawy z nim w roli głównej. W Biesiekierzu znajduje się nawet jedyny na świecie pomnik ziemniaka
Dziś światowy dzień placka ziemniaczanego i chodź to polski wynalazek kulinarny zajada się nim cały świat. U nas tradycyjne placki prócz ziemniaków, jajek i mąki zawierają jeszcze marchewkę i cebulę. Przez lata wariacji z nimi powstało wiele bo doszły do ziemniaków i cukinie i dynie i buraki czy też bataty, topinambur.
Sposób wypiekania też jest różny jedni smażą na głebokim oleju, inni grilują na patelni a jeszcze inni lubują się w placku z prodiża.
W plackach gustują również Białorusini, Ukraińcy czy Rosjanie. Spotkamy je również w Austrii Niemczech czy co chyba najbardziej znane na Węgrzech (a ci najlepiej w towarzystwie sosu paprykowego). Szwajcarzy przepadają za plackami ziemniaczanymi bez jaj i mąki., a za to z boczkiem i cebulką. Z kolei Anglicy podają tattie fish, bo według nich wysmażone placki, wyglądają jak smażona ryba. Rónież w kuchni żydowskiej podają Latkes. To tradycyjne danie kuchni żydowskiej, podawane na święto światła, czyli Hanukę.
W okresie PRL często do pracy czy do szkoły robiono kanapki z plackiem ziemniaczanym często określane biedaschobem. Wielu do dzisiaj uwielbia się zajadać takimi kanapkami, przypominają im smak dzieciństwa.
Wariacji jak widzimy jest dużo. A wy jakie placki i z czym lubicie najbardziej?