W dniu wczorajszym, 19 listopada, OSP w Brojcach brała udział w gaszeniu pożaru sadzy w przewodzie kominowym w domu jednorodzinnym. Straż Pożarna i Izba Kominiarzy apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Sezon grzewczy już trwa. Niestety rokrocznie wiąże się to z niebezpieczeństwami wynikającymi z zaniedbań właścicieli budynków. Komin wydaje się mało istotnym elementem naszego domu i często o nim zapominamy, tymczasem zaniedbywanie go może doprowadzić do tragedii. Zalegająca w kominie sadza nagrzewa się nawet do 1000 stopni Celsjusza i może stanowić niebezpieczeństwo dla mieszkańców.
W roku 2019 odnotowano 15.196 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 249 pożarów od urządzeń na paliwa ciekłe i 562 pożary od urządzeń na paliwa gazowe.
Oprócz pożarów, nieprawidłowa eksploatacja przewodów kominowych grozi także zatruciem tlenkiem węgla, popularnie zwanym czadem. Jest to bardzo trujący gaz, którego nie jesteśmy w stanie wyczuć, zobaczyć ani usłyszeć. W sezonie ogrzewczym 2019/2020 Państwowa Staż Pożarna odnotowała 3.074 zdarzenia związane z tlenkiem węgla, w tym 1.447 osób poszkodowanych i 37 ofiar śmiertelnych.
Ustawa Prawo Budowlane z 1994 r. w art.62 ust.1 pkt 1 lit.c stanowi, że właściciel obiektu budowlanego powinien przynajmniej raz w roku poddawać kontroli instalacje gazowe i przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne). Należy bezzwłocznie usunąć stwierdzone uszkodzenia lub braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem (art.70 ust.1).
Nie przepisy powinny jednak nas skłaniać do dbania o własne bezpieczeństwo. Skorzystanie z usług kominiarskich to koszt ok. 100 – 200 zł, a zapewni nam spokój o swoje życie i zdrowie. Warto również rozważyć montaż specjalnej czujki dymu i tlenku węgla.