Prezydent podpisał nowelizację, która zakłada, że sklepy nie będą mogły otwierać się w niedziele dzięki wyjątkowi przewidzianemu dla placówek pocztowych. Co jeszcze się zmieni?
Stało się to, co było zapowiadane od dłuższego czasu. Ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedziele przeszła przez cały proces legislacyjny. Została przyjęta przez Sejm i Senat, a w poniedziałek podpisał ją prezydent. Ustawa powinna być opublikowana w Dzienniku Ustaw bez zbędnej zwłoki, jednak jeszcze się tam nie pojawiła. O ile zostanie opublikowana do końca października, to zmiany w niej przewidziane wejdą w życie 1 lutego 2021 roku.
Co się zmieni?
Przede wszystkim już tylko nieliczni przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych. Otwarte w niedziele będą mogły być tylko sklepy, które z działalności pocztowej uzyskują co najmniej 40 % przychodów. Będzie to skrupulatnie monitorowane, ponieważ przedsiębiorcy będą zobowiązani do prowadzenia szczegółowej ewidencji przychodów. Kryterium „przeważającej działalności” (40 % przychodów) ma być stosowane również w stosunku do przedsiębiorców korzystających z innych wyjątków przewidzianych w ustawie.
Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi będą mogli otwierać sklepy w niedziele i korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Wymienione osoby nie mogą natomiast być zatrudnione u tego przedsiębiorcy.
Handel rybami będzie możliwy jedynie w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się tylko i wyłącznie odbiorem produktów rybnych.
W okresie od 1 czerwca do 30 września handel w placówkach handlowych będą mogli prowadzić przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.
W niedziele będą mogły być otwarte placówki, które zajmują się wyłącznie skupem produktów pochodzenia rolniczego, w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.
Polecamy także:
Świnoujście: Grunwaldzka zamknięta do końca listopada
Szczecin: Degustacja win na Zamku. Poznaj zachodniopomorskie winnice!