Czy wszystkie sklepy zamkną się w niedziele? Prezydent podpisał ustawę

0

Prezydent podpisał nowelizację, która zakłada, że sklepy nie będą mogły otwierać się w niedziele dzięki wyjątkowi przewidzianemu dla placówek pocztowych. Co jeszcze się zmieni?

Stało się to, co było zapowiadane od dłuższego czasu. Ustawa uszczelniająca zakaz handlu w niedziele przeszła przez cały proces legislacyjny. Została przyjęta przez Sejm i Senat, a w poniedziałek podpisał ją prezydent. Ustawa powinna być opublikowana w Dzienniku Ustaw bez zbędnej zwłoki, jednak jeszcze się tam nie pojawiła. O ile zostanie opublikowana do końca października, to zmiany w niej przewidziane wejdą w życie 1 lutego 2021 roku.

Co się zmieni?

Przede wszystkim już tylko nieliczni przedsiębiorcy będą mogli korzystać z wyjątku przewidzianego dla placówek pocztowych. Otwarte w niedziele będą mogły być tylko sklepy, które z działalności pocztowej uzyskują co najmniej 40 % przychodów. Będzie to skrupulatnie monitorowane, ponieważ przedsiębiorcy będą zobowiązani do prowadzenia szczegółowej ewidencji przychodów. Kryterium „przeważającej działalności” (40 % przychodów) ma być stosowane również w stosunku do przedsiębiorców korzystających z innych wyjątków przewidzianych w ustawie.

Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi będą mogli otwierać sklepy w niedziele i korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Wymienione osoby nie mogą natomiast być zatrudnione u tego przedsiębiorcy.

Handel rybami będzie możliwy jedynie w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się tylko i wyłącznie odbiorem produktów rybnych.

W okresie od 1 czerwca do 30 września handel w placówkach handlowych będą mogli prowadzić przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych.

W niedziele będą mogły być otwarte placówki, które zajmują się wyłącznie skupem produktów pochodzenia rolniczego, w szczególności zboża, rzepaku, rzepiku, buraków cukrowych, roślin białkowych, innych upraw polowych, owoców, warzyw, mleka surowego lub runa leśnego.

Polecamy także:

Świnoujście: Grunwaldzka zamknięta do końca listopada

Szczecin: Degustacja win na Zamku. Poznaj zachodniopomorskie winnice!

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię