Polska wdraża unijną dyrektywę, zgodnie z którą z obrotu zostaną wycofane m.in. plastikowe słomki, sztućce czy patyczki higieniczne. Producenci i sprzedawcy do 3 lipca mają opróżnić swoje magazyny z zapasów.
Dyrektywa Plastikowa
To jeden z etapów wdrażania Dyrektywy Plastikowej (The Single – Use Plastics Directive), która stopniowo wycofuje z produkcji nieprzetwarzalny plastik. Od 2021 roku zakazuje ona wprowadzanie do obrotu jednorazowych produktów: patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek do napojów oraz patyczków do balonów.
Nowe zasady mają na celu zmniejszenie ilości odpadów. Na świecie produkuje się niemal 350 mln ton plastiku rocznie. Większość produktów służy tylko do jednorazowego użytku. W Polsce np. zużywa się rocznie ponad miliard słomek, a w całej Unii Europejskiej ok. 100 mld foliowych reklamówek. Ze względu na powolny proces rozkładu plastiku można go znaleźć wszędzie – odkryto go w arktycznym lodzie, w piwie, a nawet w łożysku nienarodzonych jeszcze dzieci.
Zmiana profilu działalności
Niektóre firmy od dawna przygotowują się na nowe przepisy – przestawiają się na produkty wielorazowego użytku bądź wykonane z biodegradowalnych tworzyw. Nie jest to proces łatwy i tani, szczególnie dla przedsiębiorców, którzy korzystają z nowych, niezamortyzowanych jeszcze linii produkcyjnych.
– Trudno już znaleźć w polskich sklepach np. patyczki do uszu z plastikowymi elementami. Coraz mniej sprzedaje się plastikowych słomek – stwierdza Magdalena Dziczek, członek zarządu Związku Pracodawców Przemysłu Opakowań i Produktów w Opakowaniach EKO-PAK.
Polecamy także: