W środę w Szczecinie odbywają się oficjalne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W samo południe pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i mordowane w latach 1945-1956 w budynku obecnego Aresztu Śledczego w Szczecinie przy ul. Kaszubskiej, miejsce miał pierwszy akord uroczystości. Po odczytaniu apelu pamięci, kwiaty pod tablicą złożyli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej – m.in. wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann oraz szczeciński radny Dariusz Matecki.
Apel pamięci, który miał miejsce pod symboliczną tablicą był początkiem obchodów związanych z uroczystością świętowaną 1 marca. Podczas celebracji głos zabrał m.in. Dariusz Matecki, który przeczytał list specjalnie przygotowany przez Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.
– To właśnie w murach aresztów i więzień mordowano Polskie Podziemie, mordowano Żołnierzy Wyklętych. Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna dbają o pamięć o poległych. Szanowni Państwo, serdecznie dziękuję za zaproszenie na obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie. Żałuję, że nie mogę osobiście wziąć udziału w dzisiejszych uroczystościach razem z Państwem. To upamiętnienie jest bowiem szczególnie bliskie mojemu sercu. – brzmiały słowa ministra sprawiedliwości przekazane przez Dariusza Mateckiego.
– W komunistycznej Polsce wpajano, że nasza Ojczyzna została wyzwolona przez bohaterską Armię Czerwoną, a II wojna światowa w Europie zakończyła się w maju 1945 roku wraz z kapitulacją nazistowskich Niemiec. Na tym kłamstwie ufundowany został PRL. Przez dziesięciolecia komuniści nakazywali milczenie o Żołnierzach Wyklętych. Nie wolno było mówić o polskich patriotach, którzy nie pogodzili się z czerwonym terrorem i kontynuowali walkę o wolną Ojczyznę. Byli skazywani nie tylko na śmierć, ale także na zapomnienie, bo odważyli się przeciwstawić sowieckim okupantom oraz ich kolaborantom. Komuniści byli przekonani, że udało im się skutecznie wymazać Żołnierzy Wyklętych z pamięci Polaków. Wydawało im się, że już zawsze historia będzie o nich głucho milczeć – jak napisał Zbigniew Herbert. Na szczęście stało się inaczej. Zawdzięczamy to wszystkim tym, którzy mieli odwagę mówić o dramatycznych doświadczeniach – swoich własnych, jak również rodziców i dziadków. – przekazał Zbigniew Ziobro za pośrednictwem swojego przedstawiciela.
W celebracji udział wzięli również przedstawiciele organizacji pozarządowych m.in Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego oraz ofiary „Grudnia 70”. Obecny był również wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann, jak również Kinga Macierzyńska – pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Podczas wystąpienia odniosła się ona do historii obchodów tego szczególnego dnia.
– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony z inicjatywy Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego od 1 marca 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 roku w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowani zostali przywódcy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasz Ciepliński i jego towarzysze walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. – powiedziała Macierzyńska.
– Żołnierze Polskiego Podziemia Niepodległościowego nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. Zgodnie z przysięgą kontynuowali walkę o niepodległość Ojczyzny. Walczyli za świętą prawdę, za wolną, niezależną, sprawiedliwą i prawdziwie demokratyczną Polskę. Walczyli na śmierć i życie. Instytut Pamięci Narodowej prowadzi na tej niwie działalność edukacyjną, naukową, poszukiwawczą i upamiętniającą. W 2015 roku na ścianie budynku przy ul. Małopolskiej 47 została odsłonięta tablica poświęcona ofiarom bestialskich śledztw prowadzonych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. – dodała przedstawicielka IPN w Szczecinie.
Kolejną część oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaplanowano już na godzinę 18:00. Wtedy to w znajdującym się na Placu Zwycięstwa 1 Kościele Garnizonowym w Szczecinie odbędzie się uroczysta Msza Święta. Tuż po niej natomiast będzie można udać się w przemarsz po mieście. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą świętować pamięć prawdziwych bohaterów. Warto zabrać ze sobą biało-czerwone flagi oraz inne symbole narodowe.
POLECAMY TAKŻE:
O zdrowie stargardzkich seniorów zadbają elektroniczne opaski
Kolejne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Szczecinie!
Szczecin: Ognisko zakażeń w szpitalu i zakaz odwiedzin pacjentów