Święto Matki Boskiej Fatimskiej związane jest z objawieniami Najświętszej Maryi Panny w Fatimie (Portugalia). Ale ma również związek z naszą diecezją. Na Os. Słonecznym znajduje się Sanktuarium MB Fatimskiej, a na os. Kasztanowym powstaje pierwsze ma świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich.
Wydarzyło się w Fatimie
13 maja 1917 roku około południa Matka Boska objawiła się trojgu pastuszkom – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Było to koło południa, gdy dzieci prowadziły owce na pastwisko w dolinie Cova da Iria. Słodka Pani jak ją określały dzieci poprosiła je, żeby przychodziły na to miejsce trzynastego dnia każdego miesiąca. Orędzie, które im przekazała wzywa do pokuty za codziennie popełniane grzechy, do odmawiania Różańca Świętego w tej intencji oraz do poświęcenia świata Jej Niepokalanemu Sercu. Za każdym razem Matka Boża kładła nacisk na codzienne odmawianie Różańca. Słodka Pani nauczyła je modlitwy do częstego powtarzania przy ofiarowaniu swoich uczynków, a zwłaszcza drobnych umartwień: O, Jezu!… dla Twej miłości, o nawrócenie grzeszników i wynagrodzenie obelg wyrządzonych Niepokalanemu Sercu Maryi.
Objawienia trwały od 13 maja do 13 października 1917 roku. Najświętsza Panna za każdym razem polecała dzieciom odmawianie Różańca Świętego i wynagradzanie za obrazy wyrządzane Jej Niepokalanemu Sercu.
13 października miało miejsce niewytłumaczalne wydarzenie określane cudem Fatimskim. Widziane było ono przez tysiące ludzi. Słońce jak świetlany dysk zaczęło kręcić się wokół siebie, upodobniając się do ognistego koła. Zjawisko to trwało dziesięć minut. Było ono zapowiedziane przez Matkę Boską i miało przekonać niedowiarków do autentyczności objawień.
Najświętsza Panna zażądała poświęcenia świata Jej Niepokalanemu Sercu. Tego poświęcenia na prośbę episkopatu portugalskiego dokonał w sposób uroczysty Pius XII w dniu 31 października 1942 roku. Jan Paweł II trzykrotnie odnawiał zawierzenie świata opiece Maryi. Po zamachu na jego życie, którego dokonano dokładnie w to święto papież powiedział: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”
Kościół odpowiedział na wezwanie Maryi
Papież Pius XII (którego konsekracja biskupia odbyła się dokładnie 13 maja 1917 roku, pierwszego dnia objawienia) poświęcił Niepokalanemu Sercu Maryi cały rodzaj ludzki, a zwłaszcza ludy Związku Radzieckiego. Jan Paweł II odnowił akt poświęcenia w niedzielę 25 marca 1984 r., przed zamknięciem Roku Jubileuszowego odkupienia. Papież Polak ofiarował ponownie świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Ojciec Święty powtórzył to, czego dokonał w Fatimie w 1982 r., a w modlitwie prosił o szczególną opiekę nad Rosją. Biskupi całego świata, zjednoczeni z Papieżem, wspólnie z nim wypowiadali te same słowa. Kulę, którą wyciągnięto z jego ciała podczas zabiegu chirurgicznego po zamachu, Ojciec Święty ofiarował Maryi. Została umieszczona wśród pereł i brylantów w koronie, która zakładana jest na Figurę MB Fatimskiej tylko przy szczególnych okazjach.
Gdy zastanawiano się gdzie tą kulę umieścić, okazało się, że na zwieńczeniu fatimskiej korony jest otwór w który ta kula idealnie się wpasowała. Nie trzeba było dokonywać żadnych poprawek ani wierceń. Ten fakt uważa się za potwierdzenie słów wypowiedzianych przez papieża po zamachu.
To ważne święto również dla naszej diecezji
W sposób szczególny święto Matki Boskiej Fatimskiej związane jest ze Szczecinem. W naszym mieście mamy dwa sanktuaria związane z objawieniami Fatimskimi. Jako pierwsze powstało Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej które erygowano w 1985 roku na osiedlu Słonecznym. Jego charakterystyczny owalny kształt na stałe jest najbardziej rozpoznawalną budowlą w tej części miasta. Figura MB Fatimskie znajdująca się w Sanktuarium została poświęcona przez Jana Pawła II podczas audiencji na Watykanie i osobiście przez niego koronowana podczas pielgrzymki do Polski w 1987 roku na Jasnych Błoniach w Szczecinie.
Na osiedlu Kasztanowym powstaje pierwsze na świecie Sanktuarium Dzieci Fatimskich z wierną repliką kaplicy fatimskiej. Sanktuarium erygował w 1998 roku abp. Marian Przykucki. Dla obu sanktuariów Święto MB Fatimskiej jest również parafialnym odpustem.
W Policach przy największym rondzie w mieście znajduje się wzniesiona w stylu góralskim kapliczka MB Fatimskiej. Jak Krzyż z Pustkowa miał związać Polskę od Północy ze stojącym na Giewoncie Krzyżem Południa, tak policka kapliczka miała być nawiązaniem do Narodowego Sanktuarium Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem. Przez cały maj i październik wieczorem przy kapliczce zbierają się wierni na modlitwie.
Polecamy także:
Znajomy poprosił ją o pomoc. Mieszkanka regionu straciła pieniądze z konta
„Nie wiem, kto włożył pistolet w rękę strzelca, wiem jednak, kto zmienił lot kuli”. 41. rocznica zamachu na Jana Pawła II
Święto Straży Granicznej w Koszalinie z udziałem pary prezydenckiej