Fundacja Księdza Wojtka wspiera najzdolniejszych uczniów z uboższych rodzin. Sprawdź jak możesz pomóc!

0

Fundacja Księdza Wojtka niesie pomoc potrzebującym dzieciom i młodzieży.  W grudniu obdarowała swoich podopiecznych paczkami żywnościowymi i prezentami, teraz zbiera środki na stypendia dla najzdolniejszych uczniów z uboższych rodzin. 

„Całe życie to za mną chodzi, by iść za Bogiem…”. Kim był ksiądz Wojciech Manelski?

Urodził się w 12 stycznia 1973 roku w Skrwilnie, jako czwarte dziecko w rodzinie. Od najmłodszych lat był bardzo pobożny, zaradny i pracowity. Gdy w 1983 roku umarł Jego tata, dziesięcioletni chłopiec podjął się zadań na miarę dorosłych – pomagał w zarządzaniu domem i gospodarował pieniędzmi. Wskutek Jego działań poprawiła się sytuacja materialna rodziny.

Po zdanej maturze rozpoczął naukę na Politechnice Szczecińskiej, jednak w czasie studiów podjął decyzję o dołączeniu do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie. „Całe życie to za mną chodzi, by iść za Bogiem…” – tłumaczył swój wybór.

Po święceniach kapłańskich w 2001 roku przez dwa lata pracował jako wikariusz i kapelan więzienny w Stargardzie. W 2003 roku zajął się pracą w Liceum Katolickim w Szczecinie, której poświęcił się całkowicie. Wiele lat był katechetą i wychowawcą, następnie zaczął pełnić funkcję dyrektora wszystkich szkół katolickich w naszej archidiecezji. Dla młodzieży był wielkim autorytetem i wsparciem duchowym, o czym świadczą liczne wspomnienia, zawarte w książce „Normalny Ksiądz” pod red. Magdaleny Biskup, ks. Michała Mikołajczaka i ks. Roberta Mrozowskiego.

Ksiądz Wojtek zginął 16 września 2009 roku w wypadku samochodowym. W chwili śmierci miał zaledwie 36 lat. Nie są znane przyczyny zdarzenia. Mama Księdza, która była z nim mocno związana, załamała się. Kobieta, po ciężkiej chorobie, zmarła trzy miesiące po stracie syna. Tego samego dnia tygodnia i dokładnie o tej samej godzinie, co jej najmłodsze dziecko.

Kontynuacja dzieła ks. Wojtka

16 września 2020 roku, dokładnie w 11. rocznicę tragicznej śmierci duchownego, została utworzona Fundacja Księdza Wojtka. Upamiętnienie osoby kapłana w ten sposób zaproponował wcześniej Metropolita Szczecińsko – Kamieński Arcybiskup Andrzej Dzięga. Prezesem Fundacji został ks. Michał Mikołajczak, wychowanek i uczeń ks. Wojtka oraz absolwent, a obecnie prefekt Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Celem Fundacji jest pomoc uczniom szkół katolickich w naszej diecezji. Założyciele chcą troszczyć się o dzieci i młodzież, tak jak robił to za życia ks. Wojtek. Mimo swojej krótkiej działalności udało się osiągnąć pierwsze sukcesy.

Dzięki dużej liczbie darczyńców udało nam się przygotować w grudniu mega paczki żywnościowe dla 40 rodzin oraz niesamowicie duże prezenty dla 30 dzieciaków ze świetlicy Caritas, która się mieści przy parafii Świętej Rodziny w Szczecinie. W tym kościele ks. Wojtek odprawiał co tydzień mszę świętą dla uczniów szczecińskiego Katolika – mówi ks. Michał Mikołajczak

Na koncie Fundacji zebraliśmy już pieniądze na zakup warnika i termosów dla tej świetlicy. Na przełomie grudnia i stycznia Darczyńcy Fundacji Księdza Wojtka zebrali środki na zakup komputera dla rodziny z 10 dzieciaków. Przy tej okazji wiele osób przekazało nieużywane już przez siebie komputery, notebooki, monitory, które przekazaliśmy dla wielodzietnych rodzin w Szczecinie i Stargardzie – w miastach, gdzie pracował ks. Wojtek – wylicza dalej prezes Fundacji.

Prowadzona jest obecnie zbiórka na stypendia dla najzdolniejszych uczniów, którzy pochodzą z uboższych rodzin. Fundacja chce w przyszłości być w stanie dopłacać do dojazdów i opłacania internatu lub stancji uczniom, którzy przyjadą do liceum spoza Szczecina.

Ks. Michał podkreśla, że Fundacji zależy by uczniowie rozwijali swoje umiejętności i talenty, a rodzice w złej sytuacji materialnej nie musieli martwić się o koszty.

W szkołach katolickich absolutnie najważniejsze jest indywidualne podejście do uczniów i ich problemów. Wynika to z Ewangelii. Gdzie, jak nie w szkołach katolickich można ją realizować? – dodaje duchowny.

Chcesz pomóc?

>> LINK DO ZRZUTKI <<

FUNDACJA KSIĘDZA WOJTKA
Aleja Wojska Polskiego 76
70 – 481 Szczecin
tel. 508 255 881
Nr KRS: 0000867688
Nr konta: 16 1140 2004 0000 3602 8071 9915

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię