Harcerze spod znaku Rodła

0

Wrzesień to szczególny czas, kiedy podejmowany jest wybór zajęć pozaszkolnych, które na dodatek wpasują się w tygodniowy grafik dzieci i rodziców. A może do harcerstwa? Spośród wielu organizacji i drużyn przedstawiamy jedną ze szczecińskich drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, istniejącą od sześciu lat.

Na stronie ZHR można przeczytać: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół – dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. Obserwując prężną działalność 3 Szczecińskiej Drużyny Harcerzy „Wenedzi” odnosi się nieodparte wrażenie, że właśnie tak jest.

Drużyna działa od września 2015 roku. „Wenedzi” są drużyną harcerzy, która skupia chłopców w wieku 10- 15 lat. Obserwując ich w mediach społecznościowych, czy też rozmawiając z harcerzami lub ich rodzicami można się dowiedzieć, że przeważająca większość zbiórek odbywa się w otwartej przestrzeni. Ich „naturalnym środowiskiem” są podszczecińskie lasy, w których spotykają się co tydzień w sobotę. Tam odbywa się dobra zabawa w grupie rówieśniczej, gry oraz szkolenia.

Drużyna w swojej plakietce, logo, godle ma wpisany znak Rodła. Znak Rodła to symbol ludności polskiej żyjącej w Rzeszy Niemieckiej, w tym też na terenie ówczesnego Szczecina. Harcerze odszukują i odwiedzają wszystkie miejsca w Szczecinie, gdzie jest ten znak. Również na cmentarzu odwiedzili wszystkie groby pod znakiem Rodła stosownie je upamiętniając. Bohaterem drużyny jest Maksymilian Golisz, który kierował tutejszą polską szkołą w latach 30. XX wieku i potajemnie nauczał języka polskiego, historii oraz geografii. W ramach Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech założył pierwszą w Szczecinie polską drużynę harcerską „Gryf” istniejącą do roku 1937.

Oprócz cotygodniowych, sobotnich zbiórek w lesie, harcerze nie zapominają o świętach państwowych czy religijnych. Biorą udział i pomagają w procesjach Bożego Ciała w Parafii Świętego Krzyża w Szczecinie, pomagają w Orszaku Trzech Króli czy też biorą udział w Mszach za Ojczyznę w szczecińskiej katedrze. Harcerze z chęcią przystępują do wielu akcji pomocowych, np. służąc pomocą na rzecz weteranów i kombatantów. Pamiętają o żyjących bohaterach jak i tych, którzy już odeszli. Sprzątają groby, pielęgnują pamięć.

Wśród harcerzy i kadry są osoby będące członkami Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w stopniu Ratownika, a także po podstawowym kursie HOPR. W ciągu tych pięciu lat Drużyna regularnie organizowała i wyjeżdżała na kilkudniowe biwaki oraz na kilkutygodniowe obozy letnie lub tygodniowe wyjazdy na obozy zimowe. Można odnieść wrażenie, że w wyjazdach na obóz letni kierują się zasadą im dalej od miejsca zamieszkania i cywilizacji tym lepiej. Jeden z ostatnich wyjazdów był w Republice Ściborskiej. Jest to miejsce schowane w najbardziej dzikim rejonie Mazur Garbatych, w gminie Banie Mazurskie, zaledwie kilka kilometrów od granicy z Rosją.

Jak można przeczytać w internecie – „Republika Ściborska to autentyczne odludzie, teren nieskażony cywilizacją. Telefony gubią tu zasięg, a samochodem na miejsce można dojechać dopiero od niedawna. Wokół tylko las i pasące się krowy, a stałymi gośćmi są dzikie zwierzęta, które swobodnie podchodzą pod płoty nielicznych domostw.”

Według słów jednego z rodziców zbiórki harcerskie w tak zwanym realu były idealną odskocznią od koszmaru zdalnego nauczania w szkole. Drużyna zaprasza chłopców w wieku od 10 lat. Jak mówią: „Z nami będzie ruch, gra i mądra zabawa na powietrzu.” Choć czasem może się wydawać, że dzisiejsze dzieci i młodzież mając na wyciągnięcie ręki smartfony, internet, youtuberów, konsole do gry i platformy streamingowe nie będą angażować się w wszelakie organizacje, a nawet niechętnie wychodzić z domu, to w ostatnich latach przybyło harcerzy. Można powiedzieć więcej – w obecnej sytuacji harcerstwo może być idealnym rozwiązaniem dla szukających zajęć dodatkowych, pozalekcyjnych.

Jak skontaktować się z drużyną? Polecamy stronę na Facebooku: 3 SDH Wenedzi. O innych działaniach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na Pomorzu Zachodnim można przeczytać na ich stronie.

Polecamy również:

Mieszkańcy Mieszkowic po raz kolejny okazali wielkie serca

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię