Już w tą środę przypada 1 marca, a więc kolejny raz z rzędu obchodzić będziemy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji zarówno w Szczecinie, jak i w regionie czeka nas sporo atrakcji.
Wszystkich Państwa przede wszystkim serdecznie zapraszamy na marsz! Już w środę 1 marca będziemy obchodzić kolejny raz Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony w 2011 roku. W związku z tym, jak co roku Porozumienie Środowisk Patriotycznych w Szczecinie organizuje obchody. Uroczystości rozpoczną się Mszą Świętą w kościele Garnizonowym. Następnie o godzinie 18:45 rozpocznie się marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych. Obchody zwieńczy apel pamięci oraz złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej.
Żołnierze Wyklęci byli bohaterami antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, do końca przeciwstawiali się sowieckiemu okupantowi. Inicjatorem Dnia Pamięci poświęconego Żołnierzom Wyklętym był prezydent Lech Kaczyński, który skierował do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie. Godne upamiętnienie ludzi, którzy tak zaciekle walczyli o wolną Polskę jest naszym obowiązkiem.
W Szczecinie jednym z elementów obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie również XI Bieg Tropem Wilczym, organizowany przez Fundację Polskich Wartości. Wydarzenie odbędzie się 5 marca, startować będzie z Jasnych Błoni. Jest to bieg dla każdego, organizator przewidział bowiem 3 rodzaje dystansu jaki trzeba przebyć, od niecałych 200 metrów na 5 km kończąc. Tak więc zarówno amatorzy jak i profesjonaliści znajdą coś dla siebie.
Miło spoglądać jak kolejne miasta regionu organizują swoje uroczystości. Dość ciekawie zapowiadają się obchody w Stargardzie. Tutaj głównym organizatorem jest Stargardzkie Stowarzyszenie Polski Klub Patriotyczny, które również organizuje marsz na wzór tego szczecińskiego.
– Nasz marsz jest wyrazem hołdu dla żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy po 1944 roku nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. Chcemy kultywować etos Niezłomnych oraz ideały wolnej i suwerennej Polski– informują organizatorzy.
– Większość Polaków wie kim był Witold Pilecki. Wie, że „Inka” zachowała się jak trzeba, ale nie zna innych postaci takich jak Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Henryk Flama. Temat istnieje ale jest jeszcze dużo do zrobienia, przed nami wiele pracy edukacyjnej, którą jako organizatorzy musimy wykonać – podsumował Radosław Bartman z Porozumienia Środowisk Patriotycznych w Szczecinie.
Polecamy także:
Marcin Sławecki o Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem