30 sierpnia 1980 roku w świetlicy Stoczni im. A. Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym. W dokumencie mowa była m.in. o działalności niezależnych związków zawodowych.
18 sierpnia strajk w Szczecinie rozpoczęli pracownicy Stoczni Remontowej „Parnica”, jednak szybko dołączyły do nich załogi dwóch kolejnych – im. A. Warskiego i „Gryfii”. Powołano wspólny Międzyzakładowy Komitet Strajkowy (MKS) z Marianem Jurczykiem jako przewodniczącym oraz dwoma zastępcami: Kazimierzem Fischbeinem i Marianem Juszczukiem.
Już w nocy udało się opracować 36 postulatów, jednak większość z nich została z góry odrzucona przez drugą stronę. Wobec nasilających się protestów komuniści musieli jednak pójść na ustępstwa. Do Szczecina wysłano wicepremiera Kazimierza Barcikowskiego, który podjął negocjacje ze strajkującymi.
30 sierpnia o godz. 8 rano w Stoczni im. A. Warskiego podpisano Protokół Ustaleń w Sprawie Wniosków i Postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Komisją Rządową. Znalazło się tam wiele punktów o charakterze ekonomiczno-socjalnym, m.in. podwyższenie płac, emerytur, rent i świadczeń socjalnych czy poprawa zaopatrzenia w sklepach. Bardziej istotne były jednak sprawy polityczne, w tym możliwość działalności niezależnych związków zawodowych (miały mieć one jednak charakter socjalistyczny i być zgodne z Konstytucją PRL), zakaz represji wobec działaczy związkowych i politycznych oraz poszanowanie praw pracowników i obywateli. Dodatkowo rząd miał wydać w formie broszur „Pakty Praw Człowieka” i „Akt Końcowy Konferencji w Helsinkach”, a przed bramą stoczni miała stanąć tablica upamiętniająca ofiary Grudnia’70.
Porozumienie ze strony władz podpisali: wicepremier Kazimierz Barcikowski, sekretarz KC PZPR Andrzej Żabiński i I sekretarz KW PZPR w Szczecinie Janusz Brych. Sygnatariuszami ze strony strajkujących byli członkowie kierownictwa MKS , czyli Jurczyk, Fischbein i Juszczuk.
Polecamy także:
W centrum Szczecina zlikwidowano nielegalne kasyno. Zabezpieczono również dużą ilość narkotyków
Leczenie SMA dla wszystkich dzieci. Od 1 września refundacja „najdroższego leku świata”