Szczecin: Kościoły wypełniły się wiernymi

0

Centralne obchody Święta Podwyższenia Krzyża Świętego we wtorek 14 września br. zgromadziły w szczecińskiej Katedrze liczną grupę wiernych. Uroczystości odbywały się we wszystkich parafiach diecezji, a tym centralnym obchodom przewodniczył ksiądz biskup Henryk Wejman.  

Centralne obchody w Katedrze św. Jakuba w Szczecinie

Obchody rozpoczęły się̨ liturgią Mszy Świętej o godz. 18.00, po której odprawione zostało nabożeństwo Drogi Krzyżowej, połączone z adoracją Krzyża. Wierni mieli również możliwość indywidualnej adoracji Krzyża oraz uczczenia Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Wczorajsze uroczystości stanowiły jednocześnie III Stację przygotowań do Jubileuszu 2000-lecia Zbawienia i Odkupienia, które chrześcijanie obchodzić będą w 2033 r. 

Biskup Wejman w homilii przypomniał, jak ważny jest krzyż dla Polski i Polaków. Obecny jest on w polskiej kulturze, licznych dziełach artystycznych, a także literaturze. Jako przykład przytoczył cytat z Adama Mickiewicza

Krzyż wbity na Golgocie tego nie wybawi,
Kto sam na sercu swoim krzyża nie wystawi.

Święto Podwyższenia Krzyża 

W 614 r. na Ziemię Świętą najechali Persowie pod wodzą Chozroeza, burząc jednocześnie wszystkie napotkane kościoły. Widząc, jak wielkiej czci doznaje Krzyż Pana Jezusa, zabrali go ze sobą. Cały świat modlił się wówczas o odzyskanie Krzyża Świętego. Po zwycięstwie, jakie cesarz Herakliusz odniósł nad Chozroezem, w traktacie pokojowym Persowie zostali zmuszeni do oddania świętej relikwii (628).  

Z tym wydarzeniem związana jest legenda, która głosi, że kiedy sam cesarz chciał na swoich ramionach zanieść Krzyż Chrystusa na Kalwarię, mógł to uczynić dopiero wówczas, kiedy zdjął swoje królewskie szaty. Jest to legenda, gdyż ze świadectwa św. Cyryla Jerozolimskiego (+ 387) wiemy, że już za jego czasów czcigodną relikwię podzielono na drobne części i rozesłano je niemal po wszystkich okolicznych kościołach. 

Kościół w Krzyżu Jezusa widzi ołtarz, na którym Syn Boży dokonał zbawienia świata. Dlatego z wielką czcią adorowane są relikwie Krzyża świętego.  

Polecamy także:

Płaca minimalna wzrośnie w 2022 roku
Zapomniana choroba powróciła do świata zachodniego
Szczecin: Spacer szlakiem kotwic. Gdzie znajduje się kotwica Sediny?

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię