Gościem studia Szczecińskie24.pl był Mateusz Wagemann – kandydat do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym Świnoujście oraz powiaty: goleniowski, gryficki, kamieński i łobeski. Wagemann jest z zawodu radcą prawnym, a w latach 2022 – 2023 był wicewojewodą zachodniopomorskim z ramienia Suwerennej Polski (wcześniej Solidarnej Polski).
W rozmowie z redakcją kandydat na radnego sejmiku wskazywał na ważną rolę jaką pełni samorząd województwa. Samorząd ten często jest niedostrzegany, ale odgrywa ważną rolę w rozwoju całego regionu. Zdaniem Wagemanna w najbliższych latach do województwa zachodniopomorskiego trafią znaczne środki unijne, które będą wydatkowane właśnie przez Zarząd Województwa. W ostatnich latach rozwój naszego regionu był projektowany tak, że największe środki były kierowane do dużych miast. Mniejsze miejscowości otrzymywały znacznie mniejsze środki, przez co ich szanse rozwojowe są mniejsze. Kandydat do sejmiku zapewniał, że jako radny chciałby zająć się tymi sprawami i wykorzystując swój mandat dbać o to, aby wsparcie było kierowane równomiernie zarówno do dużych miast, jak i małych miasteczek.
Według dostępnych sondaży wybory do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego wygra najprawdopodobniej Platforma Obywatelska, a więc regionem będzie zapewne dalej rządził dotychczasowy marszałek Olgierd Geblewicz. Wagemann zapytany o to jak w takich okolicznościach zamierza realizować swoje cele i obietnice wskazywał, że silna opozycja jest bardzo ważna w systemie demokratycznym. Radni wojewódzcy pełnią funkcję kontrolną w stosunku do Zarządu Województwa. Mogą weryfikować poczynania Zarządu, składać interpelacje i odpowiednie wnioski. Mogą też kontrolować dokumenty i żądać wyjaśnień w wielu sprawach, którymi zajmuje się Samorząd Województwa. Radni którzy popierają Zarząd Województwa zazwyczaj nie są tak dociekliwi, jak radni opozycyjni. Dlatego zdaniem Wagemanna, nawet jeśli Prawo i Sprawiedliwość wybory przegra i nie zdoła utworzyć większości w Sejmiku, ważne jest aby radnymi były osoby posiadające merytoryczne przygotowanie do pełnienia funkcji w sejmiku.
Wybory samorządowe odbędą się w niedzielę 7 kwietnia br. Mieszkańcy wybiorą tego dnia radych gmin, powiatów i województw, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Jeśli w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast kandydaci nie uzyskają ponad 50% poparcia, wówczas w takich gminach 21 kwietnia br. odbędzie się druga tura wyborów.