Mocny początek września w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

0
SONY DSC

Spotkanie z dobrym polskim bluesem, wyjątkowe premiery kinowe, nowa nieoczywista wystawa Fotoklubu Zamek, jubileuszowa odsłona Narodowego Czytania i przezabawna teatralna propozycja dla dzieci – to najbliższe propozycje kulturalne Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Mocny początek września w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

W piątek, 3 września rusza Święto Polskich Filmów w Kinie Zamek. W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną najnowsze i najgłośniejsze polskie produkcje, które będą miały swoje szczecińskie premiery kinowe. W ramach pierwszych projekcji zobaczymy najnowszy, magiczny film Jana Jakuba Kolskiego Republika dzieci (godz. 17) oraz komediowy Biały potok (godz. 20) w reżyserii Michała Grzybowskiego z Marcinem Dorocińskim w roli głównej. Bilety na seanse: 14 zł i 12 zł (ulgowy).

W niedzielę, 5 września w ramach cyklu Zamkowe Lato Artystyczne wystąpi Sagittarius Blues Group. Zespół rozpoczął swoją działalność w latach 80., koncertował wówczas z czołówką rodzimej sceny bluesowej, m.in. akompaniował podczas trasy koncertowej Tadeuszowi Nalepie. Miłośnikom polskiego bluesa z pewnością znane są takie utwory jak „Deszczowy blues” czy „Stary jeep“, które często gościły na antenach krajowych stacji radiowych. Początek koncertu na Dużym Dziedzińcu Zamku o godz. 16. Bilety: 10 zł i 5 zł (ulgowy).

W sobotę, 4 września Zamek zaprasza na Narodowe Czytanie. To już dziesiąta odsłona cyklu, któremu patronuje Para Prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Lekturą tegorocznej edycji jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Narodowe Czytanie w Zamku poprowadzi Krystyna Maksymowicz. Gośćmi wydarzenia będą aktorzy Teatru Współczesnego Anna Januszewska, Iwona Kowalska-Zych i Wojciech Sandach, lektorki z grupy Espero (Polski Związek Niewidomych o/Szczecin) oraz studenci wydziału wokalistyki Akademii. Spotkanie odbędzie się w Sali Literackiej, początek o godz. 12. Wstęp wolny.

Zamek przygotował także propozycję dla najmłodszych widzów. W niedzielę, 5 września w sali Kina Zamek zobaczymy spektakl Ślimak. Przedstawienie powstało na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. Początek spektaklu o godz. 10. Bilety 10 zł (dziecko) i 20 zł (opiekun).

Od 1 września w Holu Wschodnim dostępna jest nowa wystawa Fotoklubu Zamek – Pod Czapą. Fotografie Andrzeja Czapiewskiego. Autor pasjonuje się fotografią od 1997 roku. Źródłem inspiracji jest dla niego otaczająca rzeczywistość utkana ze szczegółów, na które zwykle nie zwracamy uwagi. Czapiewski dostrzega i stara się uchwycić w pozornie zwykłych przedmiotach, zjawiskach, wydarzeniach ich niepowtarzalność. Obraz zatrzymany w kadrze jest dla fotografa punktem wyjścia do dalszego procesu twórczego. Surowe zdjęcia są przetwarzane w programie graficznym. Finałem tych zabiegów są odrealnione, abstrakcyjne prace, będące realizacją oryginalnych pomysłów autora. W przekształconych obrazach, Andrzej Czapiewski przedstawia osobisty odbiór sytuacji życia codziennego. „Pod Czapą” to jego pierwsza indywidualna wystawa fotograficzna. Wstęp wolny.

Bilety na zamkowe wydarzenia można kupić w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) oraz na stronie bilety.zamek.szczecin.pl.

Polecamy także:
Szczecin: Od dziś ułatwienia na Placu Żołnierza
82. rocznica wybuchu II wojny. Wojewódzkie uroczystości w Stargardzie
Matecki: „Największym problemem nie jest sama Białoruś, ale polska opozycja”

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię