Pierwsze polskie samoloty wielozadaniowe Lockheed Martin F-35A Lightning II trafią do naszego kraju już za 4 lata. Jest to czas na unowocześnienie infrastruktury, najnowocześniejsze samoloty dostępne obecnie na rynku, zasilą między innymi jednostkę lotniczą w Świdwinie.
Unowocześnienie polskiej armii przebiega w tempie jakiego nasz kraj nigdy nie widział. Zakupione zostały czołgi Abrams, drony Bayraktar, system obrony przeciwrakietowej Patriot. W planach jest zakup śmigłowców Apache, a także koreańskich czołgów K2, haubic K9 i samolotów FA-50. Polski przemysł zbrojeniowy również wymiernie wspiera zakupy dla naszego wojska. Budowane są kolejne armatohaubice Krab, transportery Rosomak czy bardzo chwalone przez Ukraińców Groty i Pioruny. W przyszłym roku Polska przeznaczy na zbrojenia ponad 130 mld złotych, jest to prawie 5 procent naszego PKB. Na te nakłady, nie składa się jedynie zakup koniecznego uzbrojenia, ale również budowa infrastruktury, która często pamięta jeszcze czasy postsowieckie. 26 sierpnia zapadła decyzja Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, odnośnie stacjonowania samolotów F-35. Będzie to pobliski Świdwin oraz Łask.
Profesjonalizm🇵🇱lotników, którzy strzegą polskiego i sojuszniczego nieba zna cały świat.Z okazji Święta Lotnictwa🇵🇱dziękuję Wam za służbę.Realizacja tych zadań wymaga nowoczesnych samolotów i dlatego w przyszłym roku FA50 trafią do #MińskMazowiecki, bazą F35 będą #Łask #Świdwin pic.twitter.com/uS3rqOSxQd
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) August 26, 2022
21. Baza Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie jest obecnie przestarzała, gdyż obsługuje radzieckie SU-22, które są konstrukcjami z lat 80 ubiegłego stulecia. Jednak strategiczne położenie bazy jest rewelacyjne, bliskość wybrzeża umożliwia szybką reakcję w sytuacji zagrożenia, natomiast dystans jaki dzieli lotnisko od potencjalnego zagrożenia ze wschodu, daje czas na ewentualną awaryjną reakcję. Dzięki decyzji o stacjonowaniu tak istotnej siły ognia właśnie w Świdwinie, rząd będzie musiał zapewne poczynić w tej miejscowości milionowe inwestycje. Rozwój dróg, mieszkalnictwa oraz lotniska to tylko niektóre z nich. Jest to bardzo duża szansa dla całego regionu. Szacuje się, że w Świdwinie może dzięki temu przybyć od 2 do nawet 3 tysięcy mieszkańców, obecnie miasto zamieszkuje około 16 tys. ludzi.
POLECAMY TAKŻE:
Szczecin na równi z Paryżem i Rio de Janeiro w rankingu
Wałcz: Żona zapobiegła wyłudzeniu od 72-latka kilkudziesięciu tysięcy złotych