„Nie wiadomo, gdzie się zgłosić”. Niska świadomość szczecinian o nieodpłatnej pomocy dla pokrzywdzonych

0

Pomimo informowania o systemie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, szczecinianie wciąż nie wiedzą o tym, że każdej ofierze przestępstwa przysługuje bezpłatna pomoc prawna oraz wsparcie psychologiczne. Większość zapytanych odpowiada, że dopóki nie znajdą się w trudnej sytuacji, to nie są zainteresowani możliwościami skorzystania z bezpłatnej, profesjonalnej pomocy. Wśród rozmówców panuje również błędne przekonanie, że nieodpłatna pomoc dla pokrzywdzonych jest tym samym co pomoc prawna „dla ubogich”.

 

 

Przeprowadzona wśród szczecinian sonda obnażyła niską świadomość możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy dla ofiar przestępstw, świadków przestępstw, a także ich najbliższych. Mieszkańcy Szczecina na ogół nie zdają sobie sprawy z tego, że każda osoba, która padła ofiarą przestępstwa, takiego jak chociażby oszustwo czy przemoc domowa, może skorzystać z bezpłatnej pomocy udzielanej przez profesjonalnych prawników oraz psychologów. Co ważne, jest to pomoc dla każdego pokrzywdzonego, niezależnie od jego statusu materialnego. Nie jest to bowiem tzw. pomoc prawna dla ubogich.

Wielu ankietowanych utożsamia pomoc dla pokrzywdzonych, właśnie z taką nieodpłatną pomocą prawną oraz nieodpłatnym poradnictwem obywatelskim, które w Szczecinie świadczone są w budynkach Urzędu Miasta. Pomiędzy obiema formami pomocy jest jednak pewna różnica. W przypadku nieodpłatnej pomocy prawnej zapewnionej przez władze miasta, z pomocy skorzystać może jedynie osoba, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Natomiast w przypadku pomocy pokrzywdzonym, która finansowana jest z Funduszu Sprawiedliwości, każdy kto choć uprawdopodobni, że padł ofiarą przestępstwa może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej, a nawet ze wsparcia materialnego. Kryteria dochodowe nie są w tej sytuacji brane pod uwagę.

 

„Dopóki mnie to nie dotyczy…”

Brak zainteresowania możliwymi formami wsparcia można poniekąd zrozumieć. Wielu ankietowanych odpowiadało, że nie orientuje się w temacie pomocy dla pokrzywdzonych, ponieważ szczęśliwie nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji, która wymagałaby porady prawnika czy wsparcia ze strony psychologa. Warto mieć jednak na względzie, iż świadomość istnienia Ośrodków Pomocy, może się przydać kiedyś zarówno nam, jak i osobom bliskim czy znajomym, którzy są w potrzebie.

 

„Nie wiadomo, gdzie się zgłosić”

– mało jest ogłoszeń, nie wiadomo gdzie się zgłosić. Po prostu zero informacji. Byłam w takiej sytuacji, więc nie życzę nikomu. Nie ma informacji i nie wiadomo gdzie się udać – twierdzi jedna z zapytanych kobiet.

Wielu szczecinian zakłada, że istnieją punkty pomocy, ale niestety nie wiedzą gdzie takowe się znajdują.

 

„Warto rozgłośnić…”

– Warto jest rozgłosnić, że są takie ośrodki, że są one bezpłatne i są tak samo miarodajne i wartościowe jak te, które świadczą płatne usługi – wskazała jedna z kobiet.

Jak więc skorzystać z tej pomocy?

W całym kraju działa ponad 370 Ośrodków Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem finansowanych z Funduszu Sprawiedliwości Ośrodków. Ośrodki znajdują się niemal w każdym powiecie.

W celu otrzymania wsparcia z Funduszu Sprawiedliwości, w pierwszej kolejności można kontaktować się z całodobową Linią Pomocy Pokrzywdzonym pod numerem +48 222 309 900 lub pod adresem e-mail [email protected]

Na stronie Funduszu Sprawiedliwości dostępny jest wykaz wszystkich Ośrodków Pomocy, które znajdują się w prawie każdym powiecie. Na wspomnianej stronie, bez problemu można wyszukać  Ośrodek znajdujący się najbliżej naszego miejsca zamieszkania.

W Szczecinie Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10. Z Ośrodkiem tym można się skontaktować pod numerem telefonu: 663 606 609 (telefon całodobowy) bądź za pomocą poczty elektronicznej: [email protected]

Dodatkowo, w naszym regionie możemy udać się do pozostałych lokalnych Ośrodków w: Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu. Wykaz i dane teleadresowe wszystkich Ośrodków Pomocy w naszym regionie znajdziesz TUTAJ

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię