Już 20 czerwca możemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich. „To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej” – podkreślał prezydent Andrzej Duda.
Inicjatywa ustawodawcza
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich, który ma być obchodzony 20 czerwca.
– To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – mówił prezydent.
Inicjatorem ustanowienia nowego święta był Sejmik Województwa Śląskiego i inne organizacje, m.in. Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Polski Śląsk. Jego celem jest uhonorowanie bohaterów, dzięki którym część Górnego Śląska wróciła do granic odrodzonej Rzeczypospolitej, a także kultywowanie mężnych walk o niepodległość.
Ustawa wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Całkiem prawdopodobne, że pierwszy Narodowy Dzień Powstań Śląskich będziemy obchodzić już w tym roku.
Powstania śląskie
Trzy powstania śląskie odbyły się kolejno: 16-24 sierpnia 1919 roku, 19/20-25 sierpnia 1920 roku i 2/3 maja-5 lipca 1921 roku. Pierwszym dwóm powstaniom przewodził Alfons Zgrzebniok, a ich przyczyną był terror ze strony niemieckiej. W 1919 roku, poza zmuszeniem władz do ogłoszenia amnestii, niewiele udało się zdziałać. Znacznie więcej osiągnięto rok później – Polacy zyskali dostęp do administracji i nowych organów bezpieczeństwa, które powstały w miejsce znienawidzonej niemieckiej policji Sipo.
Dowódcą trzeciego powstania był Wojciech Korfanty, a wybuchło ono już po niekorzystnym dla Polaków plebiscycie, na mocy którego Górny Śląsk miał przypaść Niemcom. To największy śląski zryw, który zakończył się przyznaniem Polsce 1/3 spornego terytorium. Był to jednak dość korzystny układ, bowiem wraz z tym obszarem przypadła nam większość obiektów przemysłowych, w tym huty i kopalnie węgla.
Polecamy także:
Zachodniopomorskie: Wyłączenia prądu w tym tygodniu. Sprawdź, gdzie są planowane!
PUM i ZUT na liście 2000 najlepszych uczelni na całym świecie!