W czwartek 7 lipca Sejm uchwalił nowelizację kodeksu karnego. Można powiedzieć, że zmiany są epokowe, jednym z obszarów którego dotyczą jest między innymi jazda pod wpływem alkoholu. Pijany kierowca straci nie tylko prawo jazdy, ale również pojazd który prowadził, opcjonalnie jego równowartość.
W dużym skrócie mechanizm ma wyglądać tak, że nietrzeźwy kierowca który będzie miał nie mniej niż 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy. Wystarczy, że policja lub inny organ uprawniony potwierdzi zawartość alkoholu podczas np. rutynowej kontroli. Jeżeli złapany zostanie recydywista, grozić mu będzie kara bezwzględnego pozbawienia wolności.
Dyskusja o konieczności zmiany przepisów w tym zakresie zaczęła się tak naprawdę od tragicznego wypadku pod Stalową Wolą. Przypomnijmy, w zdarzeniu zginęło młode małżeństwo, 39 letni Mariusz i 37 letnia Marzena osierocili oni 3 synów. Sprawcą był drogowy pijany morderca kierujący sportowym Audi S7.
Wyższe kary dla pijanych kierowców. pic.twitter.com/AJOxxGbJvP
— Min. Sprawiedliwości (@MS_GOV_PL) July 7, 2022
Ustawodawca kompleksowo reguluje nowelizację przepisów. Jeżeli nie będzie wypadku, lecz prowadzenie w stanie nietrzeźwości sąd będzie mógł odstąpić od orzeczenia przepadku w szczególnych okolicznościach. Wyjątkowy nacisk jest nakładany na recydywistów, im grozi przepadek mienia już od poziomu powyżej 0,5 promila. Istotnym jest, aby wyeliminować takich ludzi, jako potencjalnie zagrażających zdrowiu i życiu współuczestników ruchu drogowego. Po zatrzymaniu takiego delikwenta, policja tymczasowo zatrzymywałaby jego auto, prokurator orzekałby zabezpieczenie tego mienia, a sąd obligatoryjnie miałby orzekać przepadek pojazdu lub jego równowartości. Jeżeli kierujący jechałby pojazdem pożyczonym, bądź służbowym w takiej sytuacji sąd orzec winien nawiązkę do wysokości wartości prowadzonego samochodu. Za wartość pojazdów uznawana byłaby kwota określona w polisie ubezpieczeniowej, a w przypadku jej braku średnia kwota rynkowa podobnych samochodów.
Patrząc na ostatnie poczynania celebrytów takich jak choćby Beata Kozidrak, obligatoryjne karanie wydaje się być słusznym. Mogłoby ono chociaż w niewielkim stopniu zmusić człowieka do myślenia. Tracąc samochód, taki osobnik zapewne zastanowi się kilkukrotnie, zanim znów wsiądzie na podwójnym gazie za kierownicę.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE:
Szczecin: Blok mieszkalny na cmentarzu? Deweloper wyjaśnia
Pomoc stargardzkiego MOPS dla niepełnosprawnych oraz ich opiekunów
Szczecin: Awantura i rękoczyny podczas wizyty Donalda Tuska. Sprawa została umorzona