W sobotni poranek 23 września 2023 roku na Jasnych Błoniach miała miejsce konferencja prasowa z udziałem polityków Suwerennej Polski – europosłanki Beaty Kempy, wicewojewody zachodniopomorskiego Mateusza Wagemanna oraz przewodniczącego Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim, a jednocześnie kandydata do Sejmu RP – Dariusza Mateckiego.
Konferencja dotyczyła polityki historycznej, jaka jest oraz będzie prowadzona przez Dariusza Mateckiego będącego jednocześnie prezesem fundacji Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu oraz kandydatem na posła RP.
Sam Dariusz Matecki zaznaczał również, że gdy zostanie posłem będzie chciał edukować młodych Niemców i Ukraińców w obszarach relacji historycznych pomiędzy Polakami, a Ukraińcami i Niemcami. Dziś wielu młodych Niemców nie pamięta, bądź nie chce pamiętać krzywd, jakie ich przodkowie wyrządzili narodowi oraz państwu polskiemu.
Jako Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu zorganizowaliśmy pierwszą w Polsce inicjatywę, skierowaną do Ukraińców, którzy mieszkają w Polsce, a którzy nigdy nie mogli się dowiedzieć o tym, kim byli zbrodniarze związani ze Stepanem Banderą. Co wydarzyło się na Wołyniu? Jaki wyglądało to ludobójstwo? Jakie to było bestialstwo? Komu stawiają tam dzisiaj pomniki? Wraz ze szczecińskimi środowiskami kresowymi uważam, że aby rozpocząć jakąkolwiek debatę, aby nawiązać przyjaźń to trzeba żyć w prawdzie. Jeżeli Ukraińcy nie wiedzą co się stało z Polakami w 1943 roku na Wołyniu to ciężko dojść do jakiegokolwiek porozumienia – powiedział prezes Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu Dariusz Matecki.
www.stepanbandera.com – strona internetowa o ukraińskich zbrodniach na Wołyniu
Materiały z tej strony to materiały, które opracowane zostały przez Marka Koprowskiego będącego autorem kilkudziesięciu książek dotyczących tematyki wschodniej. Teksty zostały przetłumaczone przez profesjonalnego tłumacza. Dzięki reklamie, teksty te dotarły do 1,5 miliona Ukraińców – dodał Matecki.
O co Dariusz Matecki będzie walczył będąc posłem?
Całą kampanię www.stepanbandera.com sfinansowałem z datków i środków własnych. Tym dalej chciałbym zajmować się będąc posłem. Edukacją młodych Niemców, edukacją młodych Ukraińców, aby Ci młodzi ludzie, którzy nie dowiedzą się o tym z edukacji w ich własnych państwach, mogli się dowiadywać o tym, co ich przodkowie zrobili Polakom. To jest bardzo ważne, chociażby w przypadku reparacji – powiedział Matecki.
Z powodu braków wiedzy historycznej dochodzi do absurdów. Mniejszość niemiecka, która ma w naszym kraju posła głosuje za tym, aby nie odbudowywać Pałacu Saskiego, który wysadzili Niemcy, celowo ukazując, że zniszczą polską stolicę i zabytki pognębiając Polaków. Głosuje przeciwko powstaniu Instytutu Polskiego. Instytut Goethego może sobie spokojnie funkcjonować również w Polsce. Musimy pokazywać Niemcom i Ukraińcom, że będziemy walczyć o polską historię. Musimy walczyć i wprost podnosić temat ekshumacji na Wołyniu – podsumował Matecki.
Poparcie dla Dariusza Mateckiego
W czasie konferencji wicewojewoda Mateusz Wagemann oraz europosłanka Beata Kempa pochlebnie wypowiadali się o kandydaturze szczecińskiego radnego na posła, podkreślając jego dotychczasowe zaangażowanie w działalność społeczno-polityczną.
Przyjechałam od Szczecina, aby poprzeć kandydaturę Dariusza Mateckiego, który kandyduje do Sejmu RP. Takie osoby jak Dariusz Matecki są bardzo potrzebne w polskim parlamencie. Tak ważne jest aby młode, ale już gruntownie i bardzo dobrze wykształcone i przygotowane osoby, o bogatym dorobku działalności w której podkreśla się to, co jest niezwykle ważne. Darek walczy o wartości bardzo skutecznie – powiedziała europosłanka Beata Kempa.
W moim przekonaniu reprezentant ziemi szczecińskiej w Sejmie, który będzie dbał w sposób szczególny dbał i pamiętał o polityce historycznej ma na prawdę fundamentalne znaczenie. Szczecin znajduje się w rejonie przygranicznym, gdzie codziennie przyjeżdża tysiące gości z Niemiec, ale również i z całej Europy oraz Polski. Musimy pamiętać o tym, jakie były powody wybuchu drugiej wojny światowej i jakie były jej konsekwencje. Tutaj jest szczególne miejsce na prowadzenie tego typu działalności, nie tylko w stosunku do Niemiec, ale także cała polityka historyczna związana z wydarzeniami, jakie miały miejsce w czasie II wojny światowej na Wołyniu. Kresowianie, którzy w liczny sposób zamieszkują te ziemie, mają prawo do prawdy, do pamięci, do upamiętnienia ofiar, które ucierpiały na Wołyniu – dodał wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann.
Całą konferencję możemy zobaczyć na poniższym filmie wideo.
POLECAMY TAKŻE: