Parlament Europejski przyjął we wtorek nowelizację dyrektywy, według której od 2028 roku wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne. W praktyce oznaczać to będzie m.in. brak możliwości montowania kotłów gazowych. Unijne założenie zakłada całkowite zastąpienie takich urządzeń pompami ciepła.
Unia Europejska dąży do celu, według którego do 2030 roku znacznie zmniejszona powinna zostać emisja gazów cieplarnianych oraz zużycie energii przez sektor budownictwa. Główną zmianą ma być wprowadzenie do powszechnego, a docelowo wyłącznego użytku pomp ciepła.
Wśród przeciwników tak zaskakującej inicjatywy, która doprowadzi do niemal całkowitego zabrania możliwości wyboru przez Polaków oraz innych mieszkańców UE znaleźli się politycy Solidarnej Polski. W temacie odniósł się podczas konferencji prasowej Sebastian Kaleta, który najpierw przybliżył kwestię, a następnie nakreślił, z czym nowy przepis będzie się wiązał.
– Parlament Europejski przegłosował kolejną kosztowną dla Polaków dyrektywę. Chodzi o dyrektywę związaną z tym, czym ogrzewać będziemy nasze domy. Mianowicie od 2027 roku zakazane mają być wymiany pieców w domach mieszkalnych na piece gazowe lub węglowe. Dostępne mają być tylko pompy ciepła – to inwestycja od 60 do 100 tysięcy złotych. – powiedział Kaleta.
– Jeżeli dzisiaj jakaś rodzina planuje wymianę pieca – bo nakłania się, by rezygnować z węglowego – to niedługo nie będzie można na gazowy, bo taki również będzie zakazany. Wielkim wydatkiem od 2026 roku w ramach pakietu Fit for 55 ma wejść parapodatek unijny właśnie na ogrzewanie domów. Ktoś kto nie wyda ogromnych pieniędzy na pompę ciepła, będzie płacił gigantyczny podatek. Szacuje się, że od 2026 roku będzie to koszt dla gospodarstw domowych od dwóch miliardów złotych w pierwszym roku do aż 15 miliardów złotych rocznie, które Polacy będą musieli zapłacić w podatku od ciepła w swoich domach. – podkreślił poseł Solidarnej Polski.
Sprawę nowej dyrektywy skomentował za pośrednictwem mediów społecznościowych również szczeciński radny Dariusz Matecki. Przedstawił on spojrzenie na ten temat od nieco innej strony, demaskując dominację niemieckich firm wśród producentów pomp ciepła.
– Dimplex, Vaillant, AIT Deutschland, Bosch, Brötje, Remeha, Wärmepumpen, Weishaupt, Stiebel Eltron, Viessmann. Dwie rzeczy, które łączą te firmy? Produkują pompy ciepła oraz są niemieckimi firmami. Wczoraj Parlament Europejski przyjął dyrektywę – od 2028 w nowych budynkach nie będzie można instalować kotłów gazowych. Kto na tym zarobi? Niemiecki przemysł. – zaznaczył Matecki.
Dimplex, Vaillant, AIT Deutschland, Bosch, Brötje, Remeha, Wärmepumpen, Weishaupt, Stiebel Eltron, Viessmann.
Dwie rzeczy, które łączą te firmy?
1️⃣ Produkują pompy ciepła.
2️⃣ To niemieckie firmy. 🇩🇪Wczoraj Parlament Europejski przyjął dyrektywę – od 2028 w nowych budynkach… https://t.co/PDYL7yqdBa
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) March 15, 2023
– Niemcy miały być gazowym hubem dzięki Nord Stream, miały zarabiać potężne pieniądze na rosyjskim gazie. W tym celu między innymi przejmowano liczne elektrociepłownie w Polsce. UE dopłacała mieszkańcom, ze wspólnych pieniędzy, do wymiany na nowe piece gazowe. Dziś wektor się zmienił, dziś nakazują instalować pompy ciepła, a miliardy popłyną szerokim strumieniem do niemieckich firm. – dodał szczeciński radny.
POLECAMY TAKŻE:
Pomogła kobiecie w dokonaniu aborcji, wbrew woli ojca dziecka. Pierwszy taki wyrok w Polsce!
Opłata za pobyt w Niemczech jednak nie zostanie podwyższona. Miała wynosić aż 18 zł za dzień!
W niedzielę palmową ulicami Szczecina przejdzie Marsz Papieski