Podszywał się pod pracownika banku. Mieszkanka Szczecina straciła 30 tys. zł

0
pixabay.com

Pomimo nagłaśniania metody oszustwa bankowego, codziennie kolejne osoby padają ofiarą kradzieży. Tym razem 50-letnia szczecinianka nieświadomie umożliwiła przestępcy zdalny dostęp do swojego telefonu. W wyniku działania oszusta na koncie bankowym doszło do kilkudziesięciu transakcji na łączną sumę ponad 30 tysięcy złotych.

 

Wiarygodność usypia czujność

Oszuści podszywają się pod pracownika banku, który dzwoni do klienta z informacją o rzekomej próbie kradzieży środków z konta bankowego. W celu rzekomego oczyszczenia telefonu z wirusów oszust instruuje przez telefon w jaki sposób pobrać aplikację mającą zapobiec kradzieży. W rzeczywistości jest to instrukcja pobrania na swój telefon aplikacji umożliwiającej zdalne sterowanie urządzeniem. Po pobraniu aplikacji oszust bez problemu może na odległość pozbawić nas naszych oszczędności.

Cały proceder wydaje się bardzo wiarygodny. Działania przestępców są do tego stopnia zaawansowane, że podczas gdy dzwonią do swych ofiar, na wyświetlaczach telefonu ukazuje się ten sam numer, który podany jest na oficjalnej stronie banku.

 

Mieszkanka Szczecina kolejną ofiarą

Zgodnie z instrukcją rozmówcy podającego się za pracownika banku, 50-letnia mieszkanka Szczecina pobrała aplikację na telefon. W momencie, gdy wpisywała hasło, login oraz inne dane, oszust widział, co wpisuje i miał pełny dostęp do jej rachunku. W wyniku działania przestępcy na koncie bankowym doszło do kilkudziesięciu transakcji na łączną sumę ponad 30 tysięcy złotych.

Czerpiąc z doświadczeń pokrzywdzonych oszustwem, zachowujmy rozwagę podczas kontaktów telefonicznych i nie pobierajmy nieznanych aplikacji czy oprogramowania na swoje urządzenia.

 

Pomoc dla ofiar przestępstw

Co może zrobić ofiara oszustwa? Pokrzywdzeni natychmiast powinni poinformować swój bank oraz Policję. Pokrzywdzeni oszustwem mogą również uzyskać bezpłatną pomoc w Ośrodkach Pomocy Pokrzywdzonym, które działają na terenie całego kraju. Ośrodki te, dzięki dofinansowaniu z Funduszu Sprawiedliwości świadczą m. in. bezpłatną pomoc prawną, zapewniają wsparcie psychologiczne oraz wspierają materialnie pokrzywdzonych przestępstwem.

W Szczecinie pokrzywdzeni mogą skorzystać ze wsparcia Okręgowego Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin.

Ze szczecińskim ośrodkiem można się skontaktować pod numerem całodobowego telefonu: 663 606 609. Więcej o szczecińskim Ośrodku Pomocy oraz o pozostałych Ośrodkach w naszym regionie dowiesz się TUTAJ

 

Polecamy także:

Szczeciński Marsz Niepodległości pod biało-czerwonymi flagami. „Łączmy się, a nie dzielmy!”

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię