Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.
Pulsoksymetry to proste w użytkowaniu urządzenia elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru saturacji krwi oraz tętna. U osób zdrowych prawidłowa saturacja wynosi około 95-100%.
Kto może otrzymać pulsoksymetr?
Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku testu na COVID-19, pacjent otrzyma urządzenie do domu za pośrednictwem Poczty Polskiej. Przesyłka z pulsoksymetrem zostanie poprzedzona SMS-em, także wysłanym pacjentowi przez Pocztę Polską.
Pacjent, który ma mniej niż 55 lat, by otrzymać urządzenie wypełnia formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia. Może też zostać zakwalifikowany do programu DOM przez swojego lekarza rodzinnego, o ile lekarz w tym systemie się zarejestrował.
W województwie zachodniopomorskim zlecenie na pulsoksymetr dla osób, które nie ukończyły jeszcze 55 lat, a są chore na Covid 19 i przebywają w domu, mogą obecnie wystawić lekarze ze 104 podmiotów podstawowej opieki zdrowotnej na 287 udzielających świadczeń POZ.
Przychodnie Medycyny Rodzinnej „Szafera” w Szczecinie
Program DOM (Domowej Opieki Medycznej) jako system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19 z grup podwyższonego ryzyka przebywających w izolacji domowej jest wykorzystywany w pracy lekarzy w Przychodniach Medycyny Rodzinnej „Szafera”. Wszyscy lekarze mają tu dostęp do systemu.
Wiesława Gozdur, lekarz medycyny rodzinnej, pracująca w jednej z 7 placówek Przychodni Medycyny Rodzinnej – przy ul. 9 Maja w Szczecinie, pozytywnie ocenia możliwość monitorowania stanu zdrowia pacjentów przy wykorzystaniu pulsoksymetrów i aplikacji Pulsocare.
Pierwszy pacjent został zgłoszony do programu tuż po uzyskaniu dostępu lekarza do aplikacji. Pacjent otrzymał pulsoksymetr następnego dnia. Postępując zgodnie z instrukcją, rozpoczął monitorowanie saturacji. Elementem, którego brakuje lekarzom POZ w uruchomionym programie, jest możliwość uzyskiwania na bieżąco informacji o wynikach pomiarów pacjenta, lub przynajmniej informacji o wynikach niepokojących, alarmujących – mówi p. doktor. Aktualnie pacjent, który dobrze współpracuje ze swoim lekarzem rodzinnym, kontaktuje się z nim, jeśli saturacja zaczyna spadać. To ważne, bo lekarz POZ sprawuje najczęściej opiekę nad całą rodziną.
Zdarzają się sytuacje, w których działania lekarza rodzinnego znacznie wykraczają poza „koszyk świadczeń” lekarza POZ. To działania dotyczące sytuacji rodzinnych, trudnych, związanych z ostrymi stanami w Covid-19 (np. zostające w domu dzieci, których jedyny opiekun wymaga hospitalizacji). Informacja o stanie zdrowia pacjenta pomaga przewidzieć lekarzowi możliwe konsekwencje i właściwie kierunkować pacjenta i rodzinę do podejmowania działania.
Prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej podkreśla, że program Domowej Opieki Medycznej zwiększa bezpieczeństwo zakażonego pacjenta znajdującego się w opiece domowej.
Obecność pacjenta w tym programie powoduje, że opieka jest ciągła – mówiła prof. Mastalerz-Migas. Chorzy na różne choroby przewlekłe narażeni są na ciężki przebieg choroby. Żeby program dał efekt w postaci zmniejszenia liczby zgonów, musi być powszechny, a nie obejmować tylko grupy ryzyka, dlatego zachęcam, by włączyć się do tego programu..
Konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej dodała, że COVID-19 to choroba podstępna.
Pacjenci mają dobre samopoczucie, ale mają niską saturację, a gdy trafiają do szpitala, wtedy mają już rozległe zmiany w płucach – mówi prof. Mastalerz-Migas. – Ważny jest także aspekt psychologiczny. Gdy pacjent będzie wiedział, że pomiary są prawidłowe, będzie czuł się bezpiecznie.
Dostępność programu i pulsoksymetrów
Lekarz POZ, rejestrując pacjenta do programu DOM, musi wypełnić kilka pól w systemie. Zestaw przekazywanych danych został maksymalnie ograniczony, żeby nie powodować dużego nakładu pracy po stronie lekarzy POZ i faktycznie usprawniać ich pracę. Opcjonalnie lekarz może również podać dodatkowo dane osoby kontaktowej, do której należy dzwonić, jeżeli pacjent nie będzie odbierał telefonu.
Każdy kto posiada własny pulsoksymetr, może się włączyć do programu DOM. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta (TIP) na numer – 800 190 590.
Na czym polega program DOM?
Istotą programu jest samodzielny pomiar saturacji oraz tętna przez pacjenta w domu za pomocą pulsoksymetrów oraz pomiar temperatury, zanotowanie liczby oddechów czy objawów chorobowych.
Pacjent zakłada na palec pulsoksymetr, a urządzenie automatycznie łączy się z telefonem, na którym jest wgrana specjalna aplikacja PulsoCare. Wyniki, po wprowadzeniu do aplikacji na telefonie lub w komputerze, są przesyłane do systemu.
Jeśli parametry któregoś z chorych się pogorszą – konsultanci i lekarze pracujący w Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej będą reagować.
Pacjent może zostać skierowany na zdalną konsultację, która odbywa się w formie teleporady z lekarzem. W razie konieczności konsultanci wezwą do pacjenta pogotowie ratunkowe.
Kluczowe w tym procesie jest odpowiednio wczesne uchwycenie przez lekarzy pacjentów, którzy ze względu na nagłe pogorszenie stanu zdrowia powinni trafić na leczenie szpitalne. W ramach Centrum Kontaktu Domowej Opieki Medycznej konsultanci i lekarze realizują działania 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.
Program Domowej Opieki Medycznej jest bezpłatny i całkowicie finansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach rezerwy celowej.
foto: https://pixabay.com/