Pyrzycka opowieść o BIAŁO – CZERWONEJ [WIDEO]

0

Dzień Flagi RP w Pyrzycach miał szczególna oprawę. Po zachodzie słońca mieszkańcy mieli okazję obejrzeć na murach obronnych niezwykłą animację traktującą o historii i symbolice barw biało – czerwonych. Pokaz zatytułowany „Przejrzeć Flagę” zgromadził bardzo wielu widzów.

– To jest c nowego. Bardzo ładnie to wychodzi, zwłaszcza wkomponowanie w wygląd naszych murów. / To jest polskie, to jest nasze, tak powinno być co roku. / Te wartości wynosi się z domu. Czy jest ta prezentacja czy nie, szacunek mamy taki jak nas wychowali rodzice. – mówili mieszkańcy Pyrzyc.

Bartłomiej Ilcewicz ze Stowarzyszenia Fidei Defensor mówił, że animacja zawiera ważne momenty dla historii Polski.

Gminny radny i pomysłodawca wydarzenia Przemysław Golczyk podkreślił, że ważne jest uświadamianie młodym ludziom jak ważnymi wartościami są tradycja i nasze symbole narodowe.

Rafał Roguszka, dyrektor Pyrzyckiego Domu Kultury powiedział, że w pokazie wykorzystano archiwalne materiały z malarstwa batalistycznego, z fotografii, zachowanych filmów archiwalnych.

O tym że flaga Polski jest pod ochroną prawną przypomniał Dariusz Matecki z Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu.

– zgodnie z art. 137 Kodeksu Karnego, za zniszczenie flagi RP grozi kara grzywny lub pozbawienie wolności do roku. – powiedział Dariusz Matecki

Wydarzenie z okazji Święta Flagi w Pyrzycach zorganizowało Stowarzyszenie Fidei Defensor ze Szczecina i Pyrzycki Dom Kultury.

Poniżej materiał filmowy z tego wydarzenia.

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię