Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi (LOzOI) w Szczecinie, sąsiaduje z kortami tenisowymi na których odbywa się szczeciński turniej PKO Open. Niestety to sąsiedztwo, a szczególnie turniej okazał się destrukcyjnym dla szkoły a szczególnie dla uczniów.
Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi (LOzOI) w Szczecinie sąsiaduje z kortami tenisowymi, na których odbywa się szczeciński turniej PKO Open. Niestety to sąsiedztwo, a szczególnie turniej okazał się destrukcyjnym dla szkoły. Na boisku szkolnym podczas turnieju urządza się parking, zaplecze techniczne i ustawia jedną trybunę.
To wszystko sprawiło, że boisko zostało zniszczone i w konsekwencji decyzją sanepidu zamknięte, jako zagrażające zdrowiu i życiu uczniów. Szkoła wielokrotnie składała wnioski i monitowała do miasta o remont boiska. Niestety Miasto nie miało zamiaru remontować boiska. Urzędnicy odsyłali szkołę do składania wniosków w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim!!!

W 2018 roku do Prezydenta Krzystka i Rady Miasta apelowała Rada Rodziców o jak najszybsze podjęcie działań i wybudowanie boiska z siłownią pod chmurką.
Zdecydowanie i kategorycznie stwierdzamy, że wybudowanie tego obiektu jest konieczne i musi on powstać w najkrótszym możliwym terminie. Wybudowanie tego boiska jest absolutnie niezbędne do wypełniania zadań dydaktycznych szkoły. Brak realizacji tego projektu powoduje pogłębianie się deficytu aktywności fizycznej uczniów tej placówki, a każda zwłoka w czasie wpływa na pogorszenie się tej i tak dramatycznej, sytuacji. Zwłaszcza, że LOzOi jest jedyną szkołą przeznaczona do kształcenia osób niepełnosprawnych. – czytamy w piśmie
Jak widać frustracja społeczności szkolnej sięgnęła zenitu i sprowokowała do odważnego pisemnego wystąpienia. Jednak nie pojętym jest to, że do dnia dzisiejszego miasto ignoruje szkołę. Brak boiska w tej szkole to jest skandal i kompromitacja całego pionu odpowiedzialnego za ten stan rzeczy z prezydentem Krzystkiem włącznie. Co te dzieci i młodzież zrobiły Krzystkowi oraz jego urzędnikom? Czy według nich ci konkretni uczniowie nie zasługują na boisko?
Czy takie jest zadanie organu prowadzącego placówkę publiczną?
W sąsiedztwie szkoły odbywa się turniej tenisowy PKO. Na czas jego trwania na terenie szkoły rozstawiane są trybuny dla jednego z kortów. Nikt się nie przejmuje tym, że teren jest dewastowany przez ciężkie ciężarówki zwożące konstrukcje trybun, a samo boisko na czas turnieju staje się parkingiem. Czy takie jest zadanie organu prowadzącego placówkę publiczną?
Otóż Art. 10 ust. 1 pkt. 1 oraz Art. 57 ust. 2 i 3 Ustawy Prawo Oświatowe jasno określają, co organ prowadzący winien zapewnić uczniom w zaistniałej sytuacji. W przypadku tej placówki tego nie robi. W konsekwencji Miasto łamie obowiązujące prawo.
Czy to jest właściwy wzór do naśladowania dla uczniów?
Widząc tę rażącą niesprawiedliwość społeczność szkolna czuje się dyskryminowania przez miasto i okradana jako społeczność szkolna. Istniejące, boisko” w ubiegłym roku szkolnym zostało zamknięte, ponieważ stanowiło zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa uczniów (co potwierdziły późniejsze kontrole Sanepidu). Od tego czasu (z braku możliwości korzystania z terenu szkolnego) dzieci zmuszone są ćwiczyć w pobliskim parku.
Jest to równie niebezpieczne, jak ćwiczenie na tym zdewastowanym terenie. Dziewczęta niejednokrotnie zgłaszały rodzicom, że czują się niekomfortowo ćwicząc poza szkołą. Nierzadko słyszały dwuznaczne oferty rzucane przez gapiów czy też przechodzących na trasie mężczyzn. Młodym, rozwijającym się fizycznie dziewczętom sprawia to dyskomfort i może bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich dalszy rozwój i stan zdrowia. Ćwiczyć na powietrzu trzeba, ale na terenie szkoły.
Rodzice i szkoła uważają, że to skandal, by w XXI wieku miasto nie potrafiło zadbać o bezpieczeństwo młodzieży, zwłaszcza niepełnosprawnej. Budowa boiska jest po prostu niezbędna do tego, by szkoła była szkołą.
Polecamy także:
Pilne: Wyciek Gazu na Bezrzeczu!
Resko: Tragiczny poranek na reskich drogach
Stargard: Darmowa jazda komunikacją miejską