Rozpoczął się werbunek do 142. batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie

0
Foto: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Ruszył nabór do drugiego batalionu lekkiej piechoty, 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka o numerze 142. zajmie kompleks koszarowy w Trzebiatowie. To kolejny etap w rozwoju zachodniopomorskiej brygady WOT. W pierwszej połowie bieżącego roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało utworzenie 142. batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Stałym miejscem dyslokacji tego pododdziału będzie kompleks koszarowy przy ul Zagórskiej w Trzebiatowie w powiecie gryfickim.

Rejonem, za który odpowiadać będzie 142. blp jest cały pas wybrzeża o długości 185 km, należący do województwa zachodniopomorskiego od Świnoujścia przez Kołobrzeg i Koszalin aż po Sławno.

Foto: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

W koszarach przy ul Zagórskiej stacjonować będzie docelowo kilkuset żołnierzy terytorialnych. Oczywiście, w dużej mierze zależeć to będzie od skuteczności akcji rekrutacyjnej. – Sądząc jednak po dużym zainteresowaniu ze strony uczniów ostatnich klas szkół średnich na terenie powiatów nadmorskich, o wyniki rekrutacji można być spokojnym – ocenia zastępca dowódcy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan.

Przed młodymi ludźmi, chcącymi związać swoje życie ze służbą wojskową otwierają się nowe możliwości: realizacja pasji a przy tym atrakcyjny system szkoleń, które dają kompetencje zarówno w wojsku jak i życiu cywilnym – dodaje ppłk Radwan.

Dowództwo 14. ZBOT zwraca także uwagę na szkolenia „przeciwdesantowe” w pasie nadmorskim, które realizowała będzie cała zachodniopomorska brygada a w szczególności 142. batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Szkolenia te dadzą temu pododdziałowi szczególną specjalizację.

Foto: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Jednostka stacjonować będzie nad morzem, zatem naturalne jest to, że specjalizować będzie się w działaniach związanych z obroną wybrzeża – wyjaśnia ppłk Radwan. W szkoleniach tych będziemy współpracować z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która stacjonuje zresztą w tych samych koszarach w Trzebiatowie.

Dla chętnych do służby w WOT powstanie batalionu w Trzebiatowie ma także znaczenie praktyczne. Szkolić będą się teraz blisko swojego miejsca zamieszkania.

Korzyści dla Trzebiatowa

Burmistrz Trzebiatowia Józef Domański, akcentuje korzyści z powstania 142. blp płynące dla miasta i regionu. Szczególnie w kontekście możliwości podejmowania szeroko rozumianych działań antykryzysowych. Dla burmistrza ważny jest również edukacyjny walor działania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Foto: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Jako włodarz miasta jestem szczęśliwy, że powstaje jednostka, która nie tylko będzie dbała o bezpieczeństwo miasta i regionu. jej obecność będzie napędzała także koniunkturę na rynku pracy i w efekcie przyczyni się do rozwoju Trzebiatowa – mówi burmistrz miasta Józef Domański. Zdążyłem się już spotkać z dowódcą 14. ZBOT i widzę, jak profesjonalnie podchodzi on do organizacji tego przedsięwzięcia. My ze swej strony podjęliśmy już działania promocyjne zachęcające do wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej – dodaje burmistrz Domański.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 roku. W Szczecinie-Podjuchach mieści się jej dowództwo, sztab oraz kompanie dowodzenia, logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Wiosną ubiegłęgo roku powstał jej pierwszy batalion lekkiej piechoty oznaczony numerem 141. w Choszcznie. Kolejny batalion powstaje właśnie w Trzebiatowie a docelowo, trzeci batalion lekkiej piechoty ma zostać powołany w Wałczu. Brygada liczy dziś ponad 600 żołnierzy – ochotników.

Kto może zostać terytorialsem?

Foto: 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

Żołnierzem – terytorialsem może zostać każdy Polak, który ukończył 18 rok życia i jest niekarany. Służba w formacji WOT pozwala na godzenie nauki czy pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Żołnierz, po ukończeniu przeszkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej bierze udział w obowiązkowych, weekendowych szkoleniach raz w miesiącu. Dzięki atrakcyjnym szkoleniom ma szansę zdobycia dodatkowych uprawnień i kompetencji, zawodowych czy edukacyjnych, np. językowych. Żołnierze 14. ZBOT są przygotowywani do wspierania lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych. Oprócz tego że wspierają walkę z pandemią, szkolą się we współpracy ze Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym czy policją.

POLECAMY TAKŻE:

Ogromny wyciek danych z Facebooka. Sprawdź, czy ujawniono Twoje

Dziki w Szczecinie: odstrzał na cmentarzu

Ekstraklasa: Kosta Runjaić o porażce z Legią Warszawa

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię