W związku z katastrofą ekologiczną, do jakiej doszło na Odrze w ostatnich dniach instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo ekologiczne oraz administracja rządowa wydały komunikaty w których m.in. ostrzegano, aby nie kąpać się w skażonej wodzie oraz zaprzestać połowu ryb na Odrze.
Dnia 10 sierpnia br. Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki wystosował komunikat, w którym informuje mieszkańców o tym, że wojewoda zachodniopomorski zlecił instytucjom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo ekologiczne podjęcie pilnych działań, które mają na celu m.in. obserwację, dokonywanie pomiarów, pobieranie próbek do badań, które mają ustalić, czy zakażenie ma pośredni lub bezpośredni wpływ na ekosystem i ludzki organizm.
Stan wody jest monitorowany od kilku dni
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie w ubiegły piątek (5 sierpnia br.) pobrał próbki w 4 punktach na terenie województwa zachodniopomorskiego, w których stwierdzono podwyższoną zawartość tlenu w wodzie. Nie stwierdzono zaś istotnych anomalii w chemizmie wody.
Kolejne próbki zostały pobrane w poniedziałek (8 sierpnia br.), w których stwierdzono wysoką zawartość tlenu w wodzie przy punkcie poboru w Widuchowej. Analizy chemiczne próbek wciąż trwają.
Śnięte ryby w województwie zachodniopomorskim?
Dnia 10 sierpnia br. Internet zalała fala zdjęć i filmów na których możemy ujrzeć śnięte ryby na masową skalę, czy nawet martwe bory unoszące się na wodzie. Sytuacja jednak dotyczyła w głównej mierze województwa lubuskiego oraz dolnośląskiego. Zapowiadano, że pożoga zbliża się do Szczecina oraz całego województwa.
Trwa monitoring Odry
Wojewódzki Urząd Zachodniopomorski w opublikowanym komunikacie stwierdził, że dnia 10 sierpnia nie zaobserwowano obecności śniętych ryb w regionie. Nie zidentyfikowano również żadnej trującej substancji, która mogła być przyczyną śnięcia ryb. Zauważono jednak wysokie stężenie tlenu w pobranych próbkach, co może wskazywać na obecność substancji, która się utlenia w wodzie.
Aktualnie Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobiera próbki w różnych miejscach naszego województwa, celem analizy i kontroli stanu wód oraz potencjalnego zagrożenia.
Do znacznego śnięcia ryb doszło już pod koniec lipca br., w górnym odcinku Odry. Od tego czasu stan rzeki objęty jest stałym monitoringiem, prowadzone są pomiary oraz badania na kolejnych obszarach, którymi przepływa Odra. W naszym województwie powiadomione zostały Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego oraz Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie.
W związku dynamiczną możliwością rozwoju sytuacji w województwie zachodniopomorskim wojewoda rekomenduje powstrzymywanie się od korzystania z Odry w celach wędkarskich i rekreacyjnych aż do czasu ustąpienia zagrożenia.
POLECAMY TAKŻE:
“Strzelectwo dla każdego”. Jak skorzystać z bezpłatnego kursu strzeleckiego?
100 tabletek ekstazy oraz kilogram amfetaminy znaleziono w mieszkaniu kołobrzeskiego dilera