Świnoujście: Trwa głosowanie nad nazwą dla maszyny TBM

0
maszyna TBM - UM Świnoujście
TBM - UM Świnoujście

Już na dniach rozpocznie się wyczekiwane drążenie tunelu pod Świną. Zanim jednak do tego dojdzie wybrana zostanie nazwa dla maszyny TBM.

Przebieg wyboru

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich już za nami od 27 stycznia do 7 lutego można było składać propozycje imienia dla maszyny. Obecnie trwa drugi etap. Spośród nadesłanych propozycji komisja konkursowa wybrała 5 nazw, z których wybrać musimy tylko jedną. Od 12 do 24 lutego 2021 można będzie głosować na stronie internetowej Miasta Świnoujście.

Księżna, piękna karsiborzanka, czy wieloszczet?

Wśród 5 finałowych propozycji na nazwę maszyny TBM znalazły się: Dobrawa, Wisna, Victoria, Nereida i Wyspiarka.

Pierwsza z możliwości wzorowana jest na księżniczce czeskiej z dynastii Przemyślidów, będącej księżną polską, żoną Mieszka I. Była matką Bolesława Chrobrego. Nazywano ją „Matką Chrzestną Polaków”, gdyż jak mówią źródła historyczne, odegrała kluczową rolę w decyzji o przyjęciu chrztu przez Mieszka I.

Kolejna propozycja odwołuje się do legendy, według której mieszkała kiedyś w Karsiborze piękna dziewczyna. Wisna, bo tak miała na imię była córką piekarza, nazywaną Piekarzyną. W przeddzień jej ślubu wzburzone morze cofnęło wody rzeki Świny i zatopiło wioskę Karsibór. Skutkowało to śmiercią Wisny i wielu innych osób. Zrozpaczony narzeczony na grobie dziewczyny usypał górkę i obsadził ją drzewami, aby woda już nigdy nie zniszczyła jej. Górkę porosły piękne dęby nazywane Powodzianami.

fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco
fot. Urząd Miasta Świnoujście/Sweco

Trzecia propozycja to symbol zwycięstwa. Mając na uwadze dziesiątki lat boju, jakie stoczyli mieszkańcy o stałe połączenie z resztą kraju, to taka nazwa jest niewątpliwie zasadna.

Czwarta opcja to nazwa zwierzątka. Nereidy należą do grupy wieloszczetów, a spośród nich mają najdłuższe ciało osiągające długość długopisu. Są dość często spotykane, ponieważ upodobały sobie płytkie wody Bałtyku.

Ostatnią nazwą jest Wyspiarka, nawiązuje do połączenia dwóch wysp: Uznam i Wolin.

Nagrody

Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda w wysokości 2 000 złotych. Niewątpliwie interesujące nagrody czekają również na autorów pozostałych propozycji, które znajdą się w II etapie. Wezmą Oni udział w wizycie na placu budowy oraz otrzymają promocyjne upominki. Zachęcamy do głosowania w konkursie!

Zobacz również: Pozwolenie na budowę trzeciego zbiornika na Terminalu LNG

- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię