Szczecin: 7 grudnia – jedna data, dwie katastrofy

0
Fot. wikipedia.pl

Jeżeli chodzi o rocznice to 7 grudnia zapisał się w kartkach historii Szczecina jako niechlubna data. Tego dnia doszło w Szczecinie do dwóch katastrof w których ginęli ludzie. Pierwsza miała miejsce 54 lata temu, a druga 21 lat wstecz. 

Największa katastrofa tramwajowa w powojennej Polsce

Dnia 7 grudnia 1967 roku na ul. Wyszaka (obecnie Duczyńskiego) doszło do wykolejenia tramwaju linii nr 6, który uderzył w słup trakcyjny. Powodem wypadku było pochyłe torowisko (5%) oraz duży kąt zakręcenia ulicy (ok. 45%). W dodatku zepsuły się hamulce elektrodynamiczne i hamowanie silnikiem było niemożliwe. Hamulce ręczne nie przyniosły należytego efektu. Liczba ofiar i rannych była tak duża, nie tylko z powyższych powodów. Tramwaj posiadał 3 składy, a ludzie stali również na schodach przy otwartych drzwiach. Szacuje się, że tramwajem jechało ok. 500 osób! W dodatku podczas trwania akcji ratowniczej doszło do kolejnej tragedii. Podnoszony przez dźwig tramwaj spadł na rannych, co tylko powiększyło liczbę ofiar. Akcję ratunkową utrudniały warunki atmosferyczne. Zginęło 15 osób, 42 osoby zostały ciężko ranne, a ponad 100 osób posiadało mniejsze obrażenia.

Katastrofa budowlana na Turzynie

Katastrofa do jakiej doszło 7 grudnia 21 lat temu, miała miejscu na terenie budowy Centrum Handlowego Carrefour na szczecińskim Turzynie. W wyniku błędów popełnionych przez projektanta konstrukcji oraz osoby sprawdzającej projekt doszło do zawalenia się konstrukcji budowanego hipermarketu. Zginęły 2 osoby, a 9 zostało rannych, w tym 2 ciężko. Doszło do procesu, a także skazania osób odpowiedzialnych za projekt. Twórca projektu został skazany na 1 rok i 9 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 10 tys. złotych grzywny. Osoba sprawdzająca projekt została skazana na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu i tak jak w przypadku projektanta również 10 tys. zł grzywny. Trzeci z oskarżonych inżynierów został uniewinniony. Poszkodowani musieli domagać się przed sądem odszkodowania, które sąd przyznał dopiero w 2007 roku.

POLECAMY TAKŻE:

Szczecin: Wahadło przed Mostem Gryfitów w Podjuchach 

Tak Niewiele – Bożonarodzeniowa akcja Fundacji Małych Stópek 

Razem dla ekosystemu czyli współpraca policji z Akademią Morską 

 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię