Po ubiegłorocznych awariach i problemach z ciepłem prezydent Szczecina publicznie mówił o zabezpieczeniu i poprawie sieci oraz o konieczności budowy drugiej nitki ciepłociągu między lewym a prawym brzegiem Szczecina. Na początku trwającego sezonu grzewczego doszło do kolejnych awarii w PGE i Miasto po raz kolejny wypuszczało informacje, które podajemy w wątpliwość.
Radni pytają o zabezpieczenie miasta w ciepło systemowe
Drugiego grudnia interpelację w sprawie zabezpieczenia miasta w ciepło złożył radny Matecki. Jak czytamy w interpelacji:
– Każda awaria na odcinku od ZTUO (spalarni) w kierunku lewobrzeżnej części Szczecina spowoduje wstrzymanie lub ograniczenie dostaw ciepła aż z trzech źródeł, tj. Elektrociepłowni Szczecin, ciepłowni Dąbska i Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Spalarni. Jedynymi źródłami ciepła zaopatrującymi lewobrzeżną część Szczecina będą wówczas Elektrociepłownia Pomorzany i źródło rezerwowe SEC, czyli Ciepłownia Marlicza.
Pomimo tego, że interpelacja wpłynęła 2 grudnia odpowiedzi do dziś dnia nie ma. Można przypuszczać zatem, że nie ma planu ani pomysłu na drugą nitkę zasilającą, która byłaby również awaryjnym bajpasem. A to już nosi znamiona niedopełnienia obowiązku zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty (należących do zadań własnych gminy) jakie wynikają z ustawowych obowiązków gminy.
Dziesiątego grudnia radna Jackowski również złożyła interpelację w tej sprawie. Skupiła się jednak tylko na awariach. W przypadku tej interpelacji odpowiedź przyszła już 23 grudnia i w większości powiela wcześniej podawane przez Miasto informacje. Na uwagę w tej odpowiedzi zasługuje teza, że moc cieplna ze źródeł należący do SEC nie jest wystarczająca by uzupełnić braki w sieci w sytuacji awarii jednego ze źródeł należący do PGE.
Wymijające odpowiedzi z Urzędu Miasta
Jest również informacja o zebraniach Zespołu Zarządzania Kryzysowego, na których według informacji, omawiane są szczegółowe działania, by zmniejszyć dolegliwości. Pojawiają się po raz kolejny tezy, że nie było raportu dotyczącego awarii w PGE.
PGE odniosło się do sprawy raportu i sformułowania z interpelacji , że „Prezydent Szczecina w trosce o bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców apelował o przedstawienie raportu z awarii, które miały miejsce na początku 2021 r.” Dalsza część apelu sugerowała zamiar wkraczania miasta (czyt. SEC, która odpowiada w imieniu miasta za dystrybucję ciepła- red.) do elektrociepłowni PGE. W informacjach SEC nie ma informacji o awariach sieci, które były również w czasie awarii EC Pomorzany i mocno potęgowały braki ciepła. W czasie awarii były również planowane kilkudniowe wyłączenia odcinków sieci, by podłączyć do nich nowe bloki. Brak jest informacji o niewydolnej sieci ciepłowniczej i niepohamowanej rozbudowie sieci, ani jej modernizacji.
PGE Energia Ciepła podważa jednak powielane informacje Urzędu Miasta. Jak czytamy w informacji PGE Energia Ciepła:
– zarówno Prezydentowi Szczecina, jak też Wojewodzie Zachodniopomorskiemu została przedstawiona informacja o realizacji wniosków wynikających z raportu o przyczynach awarii. Sam raport nie może zostać upubliczniany, gdyż jest dokumentem zastrzeżonym i zawiera podlegające ochronie dane osobowe oraz informacje stanowiące własność intelektualną i tajemnicę spółki PGE Energia Ciepła. Jednocześnie nie podzielamy stanowiska Prezydenta Szczecina, że „Dokument szczegółowo opisujący przyczyny problemów technicznych, jakie wystąpiły w elektrociepłowniach, pozwoliłby uniknąć w przyszłości kolejnych awarii…” Zapobiec ewentualnym przyszłym awariom może nie dokument opisujący przyczyny awarii, ale wytężona praca naszych wykwalifikowanych specjalistów, którzy analizując przyczyny zaistniałych zdarzeń eliminują na tej podstawie potencjalne zagrożenia wystąpienia zdarzeń awaryjnych. Niestety, awarie są zdarzeniami, które towarzyszą eksploatacji różnorodnych urządzeń i systemów i zdarzają się zarówno w źródłach ciepła należących do PGE Energia Ciepła, jak i na sieci ciepłowniczej należącej do SEC. Z każdej awarii spółka PGE EC wyciąga wnioski i wykorzystuje je do zminimalizowania ryzyka kolejnych awarii.
PGE Energia Ciepła potwierdza również nasze wcześniejsze informacje, że w razie wystąpienia niedoborów mocy, na którymkolwiek ze źródeł ciepła, moc cieplna powinna być uzupełniona poprzez zwiększoną produkcję w pozostałych źródłach. Operator systemu ciepłowniczego powinien być przygotowany na wystąpienie u wytwórców ciepła różnych, w tym także nieprzewidzianych zdarzeń, a zakłócenia w EC Pomorzany wyraźnie pokazują, że konstrukcja i konfiguracja sieci ciepłowniczej należącej do SEC uniemożliwia właściwą dystrybucję ciepła z istniejących źródeł. Odpowiednia przebudowa sieci poprawiłaby możliwości dystrybucyjne.
PGE Energia Ciepła poinformowało również, że w 2022 r. planowane są remonty kapitalne bloku w Elektrociepłowni Szczecin (kocioł i turbogenerator) i bloku B w Elektrociepłowni Pomorzany oraz szereg inwestycji mających na celu zapewnienie bezpiecznej i nieprzerwanej pracy podstawowych jednostek wytwórczych na kolejne lata.
W informacjach jakie przedstawiło Miasto i SEC oraz odpowiedzi na interpelację radnej Jackowski nie ma żadnych informacji o budowie niezbędnej drugiej nitki zasilającej między lewym i prawym brzegiem!
Polecamy także:
Mieszkania komunalne dla desperatów
Kamień Pomorski: Skradziono setki krokusów zasadzonych przez dzieci