28.11. (sobota) od 15:00 do 18:00 na kanale szczecińskiego podcastu Rzucaj Nie Gadaj na YouTube odbędą się II Szczecińskie Spotkania z Dreszczykiem.
Prelekcje poprowadzą cenieni eksperci w swoich dziedzinach – psycholożka, regionalista i współzałożyciel wydawnictwa literackiego! Po każdej prelekcji uczestnicy będą mogli zadawać pytania prelegentom, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o zagadnieniach związanych ze strachem i „dreszczykiem”. To będzie sobota, którą warto spędzić ze Stowarzyszeniem Chowaniec!
Prelekcje w kolejności wygłoszą:
15:00 – Michał Rembas – Podziemny Szczecin – fakty i mity
16:00 – Ewa Wilanowska – Strachologia
17:00 – Michał Pleskacz (Wydawnictwo Golem) – Postać czarownicy w literaturze na podstawie twórczości Stanisława Przybyszewskiego
Obejrzeć będzie można tutaj
Dodatkowo, przygotowane zostały warsztaty DIY (z j. ang. „zrób to sam”). Gabriela Gryta, czyli Gabrietta Handmade (facebook.com/gabriettahandmade) wykonała dwa filmy instruktażowe pt. Eliksiry Sydonii, które pozwolą zainteresowanym na stworzenie niezwykle klimatycznych butelek, które będą stanowiły bardzo nastrojową ozdobę lub niebanalny prezent. Linki do filmów można będzie znaleźć na stronach Organizatora.
Link do kanału na YouTube szczecińskiej grupy Rzucaj Nie Gadaj, na którym odbędą się prelekcje, będzie dostępny przed rozpoczęciem wydarzenia.
Więcej informacji na stronach Organizatora: chowaniec.org i facebook.com/stowarzyszeniechowaniec
Wydarzenie bezpłatne. Realizowane w ramach Programu „Społecznik na lata 2019-2021 – Program Marszałkowski”.
#PomorzeZachodnie #spolecznik #ProgramSpolecznik #KARRSA
Informacje o prelekcjach
15:00 – Michał Rembas – Podziemny Szczecin – fakty i mity
Michał Rembas – szczeciński dziennikarz, historyk i przewodnik. Pasjonat historii Szczecina i Pomorza, starych cmentarzy, architektury i wojskowości oraz podziemi. Współpracował między innymi z magazynem „National Geographic”, „Gazetą Wyborczą” i „Wędrowcem Zachodniopomorskim”. Autor książek: „Cuda na fasadach”, „Cmentarz w szczególe”. Współautor książek „Bitwa o Szczecin”, „Podziemny Szczecin”, „Zachodniopomorskie Tajemnice”, „Śladami Lubinusa”.
Podczas prelekcji Michał Rembas opowie o najciekawszych szczecińskich podziemiach, które wraz z ekipą Podziemnego Szczecina eksplorował w ostatnich latach. Odniesie się też do krążących po Szczecinie legend i pogłosek dotyczących podziemi. Wykład będą uzupełniały liczne zdjęcia i plany.
16:00 – Ewa Wilanowska – Strachologia
Ewa Wilanowska – magister psychologii, w 2015 roku ukończyła studia na Uniwersytecie Szczecińskim. Praktyki odbywała na oddziale psychiatrycznym pracując z grupą pacjentów z zaburzeniami lękowymi, przeprowadzała także badania w Areszcie Śledczym w Szczecinie. Ukończyła studia podyplomowe z przygotowania pedagogicznego, obecnie jest w trakcie rocznego kursu z terapii poznawczo-behawioralnej dzieci i młodzieży. Pracowała w Domu Dziecka, obecnie na co dzień zajmuje się półtoraroczną córką i zakłada rodzinę zastępczą. Prywatnie jest fanką rozrywki bez prądu, posiada kolekcję gier planszowych, z której korzysta wraz z rodziną i przyjaciółmi.
„Strachologia” to kolejne spotkanie z psychologiem, tym razem dotyczące tematyki strachu. Podczas prelekcji Ewa opowie, czym właściwie jest strach, skąd się bierze i dlaczego czasem lubimy się bać. Wyjaśni także różnicę między strachem a lękiem, oraz powie, jak rozpoznać, że potrzebujemy pomocy, by sobie z nimi poradzić. Dowiemy się, dlaczego niektórzy boją się bardziej niż inni oraz poznamy najbardziej popularne przyczyny lęku. Oprócz tego, Ewa chętnie odpowie na wszelkie pytania związane ze strachem.
17:00 – Michał Pleskacz (Wydawnictwo Golem) – Postać czarownicy w literaturze na podstawie twórczości Stanisława Przybyszewskiego
Michał Pleskacz (ur. 1997 r. w Bydgoszczy) – miłośnik literatury niesamowitej, psów i kwasu chlebowego; członek redakcji e-magazynu „Biały Kruk” i gitarzysta blackmetalowej Trwogi. Opublikował swoje opowiadania w czasopiśmie „Histeria” oraz antologiach „Obscura” i „Sny umarłych”. Współzałożyciel Wydawnictwa Golem powstałego w 2019 r., którego celem jest popularyzacja szeroko pojętej literatury grozy i fantastyki, z naciskiem na zapomnianych autorów w rodzaju Hannsa Heinza Ewersa.
Stanisław Przybyszewski, czołowy przedstawiciel Młodej Polski, prócz zainteresowań estetycznych od początku przejawiał fascynację okultyzmem. W wielu swoich pismach przyglądał się fenomenowi czarownicy: badał powstanie i rozwój sekt, opisywał działania inkwizytorów, starał się też wniknąć w kobiecą psychikę. Podsumowaniem tych wieloletnich dociekań stało się jego ostatnie dzieło, fantastyczna powieść grozy pt. „Il regno doloroso”. Jej analiza pozwoli na rekonstrukcję przekonań autora i wyłoni wizerunek czarownicy, jaki nakreślił Przybyszewski.