Maja Kamińska-Kołota dołączyła do wyjątkowego grona, honorowych Mecenasów Osób Niepełnosprawnych Szczecina, która od lat działa na rzecz osób z wadami słuchu.
Jestem bardzo wzruszona. Chciałabym przede wszystkim podziękować Kapitule i moim współpracownikom. Dziękuję również panu Jerzemu Kałużnemu, który w 2001 roku przyjął mnie do pracy, nauczył wszystkiego i pokazał jak pracować z osobami niesłyszącymi – powiedziała Maja Kamińska-Kołota. – To wyróżnienie jest dla mnie ważne i będzie mnie motywowało do dalszej pracy nie tylko na rzecz osób niesłyszących, ale również wszystkich osób niepełnosprawnych. Chciałabym dedykować tę nagrodę wszystkim osobom niesłyszącym.
Maja Kamińska-Kołota to nie tylko tłumacz języka migowego, ale również Prezes Zarządu Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Związku Głuchych. Nowa Mecenas Osób Niepełnosprawnych od dzieciństwa związana jest ze środowiskiem osób z wadami słuchu oraz ich rodzinami, a także od wielu lat aktywnie działa na rzecz tego środowiska zarówno w Szczecinie jak i w okolicach.
Pierwszą pracę Maja Kamińska-Kołota podjęła w placówce Polskiego Związku Głuchych w Wałczu, pełniąc rolę tłumacza oraz animatora działań. Już wtedy, jako bardzo młoda osoba, organizowała życie kulturalne dla podopiecznych inicjując różnego rodzaju działania społeczne i wprowadzając środowisko osób niesłyszących w życie swojego miasta. Od najmłodszych lat walczyła o prawa osób z niepełnosprawnością, pokazując ludziom sprawnym z jakiego rodzaju problemami i na jakie bariery napotykają na co dzień osoby żyjące w „świecie ciszy” – tak jest do dziś.
Maja Kamińska-Kołota ma w sobie wrodzoną potrzebę niesienia pomocy ludziom z niepełnosprawnościami w szerokim tego słowa znaczeniu. Będąc dzieckiem rodziców niesłyszących posiada cenną wrażliwość i zrozumienie potrzeb tego środowiska, a także dokładnie zna zwyczaje i obyczaje osób niesłyszących i słabosłyszących. Tę wrażliwość oraz zrozumienie potrafi przekształcić w aktywne działania wspierające.
Na szczególną uwagę zasługuje znacząca aktywność Nowej Mecenas w życiu społecznym Szczecina. Znakomicie zna język migowy, jest częstym gościem programów i reportaży telewizyjnych, gdzie występuje w roli tłumacza i tym samym przybliża niesłyszącym wiadomości z naszego regionu.
Ponadto, jest zawsze obecna tam, gdzie niezbędne jest wsparcie tłumacza języka migowego. Dzieje się to podczas wydarzeń w naszym mieście, zarówno tych dużych otwartych, jak np. w Ogrodzie Różanym, jak i tych bardziej kameralnych, np. zebrania, wykłady, szkolenia w placówkach miejskich.
Wielokrotnie szkoliła różne grupy społecznej i zawodowe, m.in. pracowników służby zdrowia, służb społecznych, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, nauczycieli, wychowawców, w tym także pedagogów Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących.
Propaguje prawa i potrzeby osób z niepełnosprawnościami, nie tylko niesłyszących. Poprzez organizację szkoleń i kursów języka migowego, aktywnie stara się przybliżać „świat ciszy” naszym mieszkańcom z różnych środowisk. Dzięki jej otwartości, co roku grupa studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podczas spotkań studyjnych w placówce Polskiego Związku Głuchych animuje możliwości integrujące i daje możliwość innego spojrzenia na świat ludzi niesłyszących.
Nigdy nie odmawia pomocy żadnej osobie niesłyszącej, która zwraca się z różnego rodzaju problemami wymagającymi interwencji, niekiedy poświęcając swój prywatny czas wolny. Różnorodność działań prowadzonych przez Maję Kamińską-Kołotę na rzecz środowiska osób z wadą słuchu jest tak duża, że nie ma dziedziny życia społecznego, której nie objęłaby swoim działaniem, aby ułatwić łamanie barier pomiędzy „światem ciszy” a „światem dźwięków”. Każdemu jej działaniu przyświeca idea pokazania, że osoby z niepełnosprawnościami słuchowymi to równoprawni i wartościowi mieszkańcy naszego miasta.
Tegoroczna uroczystość nadania tytułu odbyła się w nietypowych okolicznościach z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. Ten wyjątkowy tytuł został przyznany podczas XXIV zwyczajnej Sesji Rady Miasta, która podobnie jak poprzednie spotkania w tym roku, odbyła się w trybie zdalnym i była transmitowana za pośrednictwem Internetu.
Dotychczas honorowy tytuł Mecenasa Osób Niepełnosprawnych został przyznany 11 osobom. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się:
– w 2009 r.: Joanna Kałużna-Reimer – dziennikarka szczecińskiego oddziału TVP, realizująca programy związane z problematyką osób niepełnosprawnych;
– w 2010 r.: Elżbieta Linartowicz – pedagog, doradca zawodowy, działacz społeczny;
– w 2011 r.: Joanna Hryniuk – surdopedagog, edukator języka migowego i systemu komunikacji z osobami głuchoniewidomymi, założycielka Zachodniopomorskiej Jednostki Wojewódzkiej Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym;
– w 2012 r.: Jerzy Kałużny – tłumacz i wykładowca języka migowego, wieloletni działacz Polskiego Związku Głuchych;
– w 2013 r.: Andrzej Stecewicz – inicjator i realizator nowatorskich metod rehabilitacji dzieci z wadą słuchu, dyrektor Centrum Diagnozy i Rehabilitacji Dzieci, Młodzieży i Osób Dorosłych z Uszkodzonym Słuchem, prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Szczecinie;
– 2014 r.: Barbara Jaskierska – autorka kompleksowego systemu systemu wsparcia osób z niepełnosprawnością intelektualną;
– w 2015 r.: Alicja Zołotucho – prezes Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo „Tęcza”;
– w 2016 r.: Beata Andruszkiewicz – za wieloletnią działalność na rzecz poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych;
– w 2017 r.: Beata Karlińska – za wieloletnią działalność na rzecz niezależnego i samodzielnego życia osób z niepełnosprawnością ruchową, prezes Fundacji Pomocy Chorym na Zanik Mięśni.
– w 2018 r.: Justyna Markitoń – kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Szczecińskiego, za działalność na rzecz zapewnienia studentom z różnymi rodzajami niepełnosprawności równego dostępu do pełnej oferty dydaktycznej.
– w 2019 r.: Krzysztof Lechniak – instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji w regionie zachodniopomorskim, który od wielu lat prowadzi działalność społeczną ukierunkowaną na zapewnienie osobom z niepełnosprawnością ruchową możliwie samodzielnego i niezależnego życia.