Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który od 6 lat stosował wobec żony przemoc fizyczną i psychiczną.
Dochodzenie w tej sprawie nadzorowała Prokuratura Rejonowa Szczecin – Niebuszewo w Szczecinie.
W toku postępowania przygotowawczego ustalono, że podejrzany znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną w okresie od sierpnia 2014 r. do września 2020 r. Mężczyzna wszczynał domowe awantury, podczas których używał wobec żony słów powszechnie uznawanych za obelżywe i stosował przemoc fizyczną – bił kobietę po twarzy i popychał, czym spowodował u niej obrażenia ciała na okres około 7 dni. Ponadto, jak wskazano w akcie oskarżenia, podejrzany utrudniał pokrzywdzonej korzystanie z mieszkania poprzez m.in. wyłączanie ciepłej wody i ogrzewania oraz zamykanie drzwi od środka.
59 – latek został zatrzymany i od tamtej pory przebywa w areszcie. Nie był w przeszłości karany sądownie. Za popełnione przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą grozi mu kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Reaguj na przemoc
W badaniu przeprowadzonym przez Agencję Praw Podstawowych UE 19% Polek w wieku od 18 do 74 lat przyznało, że doświadczyło przemocy fizycznej lub seksualnej.
Według danych Policji, w 2019 roku ogólna liczba ofiar przemocy wynosi ponad 88 tys. 74 313 osób zdecydowało się na wypełnienie formularza „Niebieskiej Karty”. Nie są to jednak dane pełne, ponieważ pomocy w zwalczaniu przemocy domowej udzielają również inne podmioty.
Co robić gdy doświadczasz przemocy domowej? Przede wszystkim należy bezzwłocznie zgłosić się na Policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Pomocy warto również szukać w Ośrodku Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Szczecinie taki ośrodek prowadzony jest przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny i działa przy ul. Energetyków 10.
Tel. 663 606 609 (telefon całodobowy), [email protected]
Więcej lokalnych punktów pomocy w naszym regionie znaleźć można >>TUTAJ<<