Szczecin: Rewitalizacja dawnego hotelu Piast w toku a co później?

0
PIAST
fot. Nowy Szczecin

Jak do tej pory mocno zdewastowany budynek po dawnym hotelu Piast jedynie straszył. Teraz pojawiły się przy jego elewacji rusztowania. Wykonywany jest drugi etap prac zabezpieczających, które za kilka miesięcy powinny przejść w fazę docelowego remontu całego budynku. Co będzie z budynkiem już po remoncie?

Przy zrujnowanej kamienicy na rogu pl. Zwycięstwa i ul. Potulickiej pojawiły się rusztowania. Teraz trwają tam prace zabezpieczające a następnie remont. Inwestor chce stworzyć tam hotel międzynarodowej marki. Podpisana już została umowa franczyzowa.

Po tym jak poprzedni właściciel kamienicy doprowadził ją do totalnej ruiny, miała zostać wyburzona. Nie stało się tak dzięki zaangażowaniu miejskich aktywistów, którzy doprowadzili w 2018 roku do wpisania budynku do rejestru zabytków.

Aktualnym właścicielem budynku jest spółka Emelem. Prace nad zabezpieczeniem budynku wstępnie mają potrwać 3 miesiące. Maksymalny czas wykonania prac mija w listopadzie. Zabezpieczone zostaną m.in. balkony i najbardziej efektowne elementy elewacji – atlanty

Te wszystkie działania są możliwe dzięki decyzji jaką wydał prezydent miasta „nakazującą wykonanie robót budowlanych mających na celu usunięcie zagrożenia zniszczenia lub istotnego uszkodzenia zabytku”.

Prezydent wydał decyzję po latach niszczenia kamienicy, w momencie gdy sprawie wnikliwie przyjrzała się prokuratura regionalna.

Spółka Emelem deklaruje, że będzie chciała niezwłocznie przejść do docelowych prac budowlanych, które przywrócą kamienicę przy pl. Zwycięstwa do stanu dawnej świetności. Na razie przygotowywany jest m.in. nowy projekt. W ciągu pół roku mają ruszyć prace rewitalizacyjne. Spółka Emelem podpisała bowiem umowę franczyzową ze znaną międzynarodową siecią na prowadzenie w tym miejscu hotelu.

Przypominamy, że już wiele lat temu w tym miejscu miał powstać hotel, lecz z powodu zaniechań nabywcy, nie doszło do realizacji założeń.

POLECAMY TAKŻE

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię