Szczepienia zwierząt przeciwko koronawirusowi. Przewidziano dwie dawki

0

Na szczepienia zwierząt futerkowych zdecydowała się Finlandia. Norki otrzymają dwie dawki eksperymentalnego preparatu. 

Pierwsze szczepienia zwierząt w UE

Do szczepień przystąpi Fiński Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych (FIFUR),który niedawno otrzymał warunkowe pozwolenie od krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności.

-Fiński przemysł futrzarski stanie się pierwszym operatorem w UE, który zaszczepi zwierzęta przeciwko koronawirusowi – ​​powiedziała szefowa FIFUR Marya Tiura.

Na ten cel przygotowano ok. pół miliona dawek, które mają wystarczyć na zaszczepienie wszystkich norek reproduktorów. Mają im być podawane dwie dawki eksperymentalnej szczepionki FurcoVac.

Jest to preparat, nad którym FIFUR wraz z grupą ekspertów z Uniwersytetu Helsińskiego pracuje od jesieni 2020 roku. Nie ma jeszcze pozwolenia na jego sprzedaż.

15 mln zabitych norek

Z kolei w Danii do 2022 roku obowiązuje zakaz hodowli norek, ze względu na obawę przed wystąpieniem mutacji koronawirusa.

W listopadzie 2020 roku duńscy eksperci stwierdzili, że wykryta u norek wersja koronawirusa może obniżyć skuteczność szczepionki na COVID-19 u ludzi. W związku z powyższym zabito ok. 15 mln zwierząt i wypłacono hodowcom 30 koron odszkodowania za sztukę.

Później okazało się, że nie było podstawy prawnej do podjęcia takiej decyzji, co doprowadziło do dymisji ministra rolnictwa.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię