Sztandar dla 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

0
Foto: Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. ZBOT

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała swój sztandar. Sztandar podczas uroczystości, które odbyły się na rynku w Trzebiatowie, wręczył jednostce Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, gen. dyw. Wiesław Kukuła. Przysięgę na nowy sztandar złożyło 45 nowych żołnierzy 14. ZBOT.

Sztandar dla 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Foto: Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. ZBOT

Nadanie sztandaru jeszcze tworzonej jednostce jest wyrazem szacunku, ale też ogromnego zaufania – mówił po wręczeniu sztandaru dowódcy 14 ZBOT, płk. Tomaszowi Borowczykowi, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła. Przypomniał też żołnierzom, że „żołnierz nie żyje dla siebie, ale dla innych”.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej kontynuuje tradycje Armii Krajowej. Swój sztandar otrzymała z rąk rodziców chrzestnych: Jolanty Szyłkowskiej prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Szczecin oraz Sławomira Sędziaka, syna Patrona Brygady, „Cichociemnego”, Stanisława Sędziaka ps. „Warta”. 14. ZBOT istnieje od września 2019 roku i jest najmłodszą brygadą Wojsk Obrony Terytorialnej. Oprócz dowództwa i sztabu w Szczecinie posiada dwa bataliony lekkiej piechoty: w Choszcznie i najmłodszy w Trzebiatowie.

Foto: Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. ZBOT

Bronimy tego, co najcenniejsze. A czymże innym, jak tym, co najcenniejsze, jest sztandar? Jakie inne słowa, wartości, niż Bóg, Honor, Ojczyzna i krzyż na sztandarze warte są oddania nawet tego, co najdroższe – życia? Na sztandarze jest zawarty cały sens naszej służby – mówił płk Borowczyk, dowódca 14. ZBOT.

Zanim doszło do przekazania sztandaru Terytorialsom, gwoździe do sztandaru wbił Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła. Po nim uczynili to rodzice chrzestni sztandaru oraz członkowie komitetu honorowego i przedstawiciele żołnierzy.

Sztandar spaja żołnierzy z miejscem, dla którego służą

Dowódca zachodniopomorskich Terytorialsów, podkreślił, że sztandar ten nawiązuje i spaja żołnierzy z miejscem, dla którego służą, Pomorzem Zachodnim. Sztandar zachodniopomorskich Na sztandarze 14. ZBOT umieszczony jest haftowany herb województwa zachodniopomorskiego, symbolizujący więź jednostki z regionem. Znajduje się na nim także „Znak dla skoczków do kraju” – znak spadochronowy Armii Krajowej. Jest tu także wizerunek Matki Boskiej Zwycięskiej, pochodzący ze szczecińskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela. Wreszcie, w lewym dolnym polu umieszczona jest odznaka pamiątkowa 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Herb województwa, to symbol naszych domów i rodzin, za których bezpieczeństwo też warto oddać życie. To dla obrony i wsparcia tych domów na Pomorzu Zachodnim zostaliśmy powołani – mówił płk Borowczyk.

Polecamy także:
Świnoujście: Saperzy oczyszczą dno portu w Karsiborze 
Szczecin: Wypadek na węźle Kijewo. A6 zablokowana!
Szczecin: Senior znęcał się nad konkubiną. Bił ją i kopał po całym ciele

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię