Wykluczenie transportowe to problem mieszkańców m.in. środkowej części Pomorza Zachodniego. Nie mają jak dojechać do pracy, urzędu, lekarza. Usługi DRT szczególnie potrzebne są na obszarach tzw. wykluczenia komunikacyjnego. Pomóc w tym ma program „Transport na życzenie”, który ma działać w ten sposób, że pasażerowie zamawiają u dyspozytora kurs na wybrany przystanek i o wybranej godzinie. Ta innowacyjna forma wsparcia regularnej komunikacji publicznej pozwoli większej liczbie mieszkańców powiatu szczególnie osobom starszym, uzyskać dostęp do transportu publicznego.
Tam, gdzie jest słabo rozwinięta infrastruktura i siatka połączeń autobusowych, opcja „transportu na życzenie” bywa jedynym sposobem dojazdu do lekarza, do szkoły, do urzędu czy na dworzec kolejowy.
Nabór wniosków rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku. Podmiotami uprawnionymi do składania wniosków są: Gmina Golczewo, Gmina Międzyzdroje, Gmina Sławoborze, Gmina Węgorzyno, Gmina Wierzchowo, Gmina Wolin w partnerstwie z powiatami: kamieńskim, łobeskim, drawskim i świdwińskim.
Kwota środków przeznaczona na dofinansowanie realizacji projektów w niniejszym naborze wynosi: 4 750 000,00 zł, przy maksymalny poziomie dofinansowania z UE wynoszącym 85 % oraz nie więcej niż 10 % z budżetu państwa. Minimalny wkład własny wnioskodawcy na poziomie 5 % wartości projektu oraz rozliczanie na podstawie kwot ryczałtowych ma ułatwić tym samorządom realizacje tak ważnych dla naszego regionu projektów. Maksymalna wartość dofinansowania projektów wyrażona w PLN nie może przekroczyć równowartości 100.000 EUR (do przeliczenia ww. kwoty na PLN stosuje się miesięczny obrachunkowy kurs wymiany stosowany przez KE)
Głównymi założeniami dofinansowanych projektów ma być wyłonienie operatora i pokrycie kosztu usługi transportu, a także utworzenie dyspozytorni lub rozszerzenie pracy dyspozytorni, gdy taka została już utworzona w powiecie oraz wyłonienie operatora i pokrycie kosztu usługi transportu. W ramach świadczenia usługi transportu na życzenie finansowane będą koszty przejazdów, koszty związane z postępowaniem przetargowym dotyczące wyłonienia operatora, w tym koszty doradztwa prawnego.
W ramach utworzenia dyspozytorni można sfinansować: zakup lub leasing sprzętu komputerowego, oprogramowania, GPS, remont czy adaptację pomieszczenia przeznaczonego na dyspozytornię, ale także koszty zatrudnienia dyspozytora oraz wyposażenia jego stanowiska pracy. W ramach świadczenia usługi transportu na życzenie finansowane będą koszty przejazdów, koszty związane z postępowaniem przetargowym dotyczące wyłonienia operatora, w tym koszty doradztwa prawnego.