Wielka Sobota to wyjątkowy dzień ciszy całego Kościoła. Jest to czas, który ma nas wszystkich skupić na grobie Jezusa Chrystusa i przygotować na radość Zmartwychwstania Pańskiego. Nawiedzamy w tym dniu Grób Pański i czuwamy, modląc się przed Jezusem obecnym w Najświętszym Sakramencie. Dla katolika ten dzień nie może sprowadzać się tylko do wizyty w kościele w celu poświęcenia przyniesionych pokarmów. Powinna to być dla nas okazja do osobistej modlitwy przed grobem Zbawiciela. Kościół zachęca także do licznej celebracji wieczornej Wigilii Paschalnej, która w ostateczności obwieszcza nam Zmartwychwstanie Chrystusa.
Ten dzień to także święcenie pokarmów, które odbywa się właśnie w Wielką Sobotę w kościołach lub przy przydrożnych krzyżach, bądź kapliczkach. W obecnych czasach, w sposób szczególny, winniśmy pokarmy, jakie spożywamy na co dzień, obficie skropić święconą wodą. Winniśmy być świadomi, że wiele z tych pokarmów zawiera szkodliwe dla ludzkiego zdrowia składniki, i że często wyprodukowane są nie z troską o nasze zdrowie, lecz dla jeszcze większego zysku. Dlatego też tego dnia prosimy Boga, nasze Źródło Życia, by chronił i strzegł nas przed chorobami powodowanymi przez spożywanie pokarmów. W Wielką Sobotę możemy także złożyć ofiarę na rzecz potrzebujących, dzieląc się naszymi pokarmami z najuboższymi lub cierpiącymi niedostatki.
Ze śmierci do życia
Wspomniana wyżej Wigilia Paschalna to świętowanie przejścia, czyli paschy ze śmierci do nowego życia poprzez zmartwychwstanie. Wigilia Paschalna odprawiana jest przed północą, tj. w sobotę późnym wieczorem i należy już do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgia paschalna składa się z pięciu najważniejszych części:
– obrzędu światła, który składa się z: poświęcenia ogniska, zapalenia paschału i uroczystego wniesienia go do świątyni z trzykrotnym wezwaniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA! Na koniec tej części liturgii śpiewa się Exultet – piękną pieśń na cześć światła, którym jest Jezus Chrystus.
– Liturgii Słowa, która zawiera wyjątkowo 8 czytań, przeplatanych psalmami. Słowa te mają nam przypominać najważniejsze momenty z historii zbawienia, w szczególności przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o znalezieniu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Jezusa Chrystusa.
– po wygłoszonej homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św. Wigilia Paschalna to często czas, w którym następuje przyjęcie nowych chrześcijan do wspólnoty Kościoła. W niektórych parafiach we wspomnianym wyżej momencie udziela się chrztu św., w szczególności osobom dorosłym.
– Liturgii Eucharystycznej, która w tę wyjątkową noc jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne. To jest też czas, kiedy powinniśmy przystąpić do Komunii św. Jak najliczniej.
– po Mszy św. wyrusza procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Jezusa Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Zmartwychwstałego Chrystusa za wszystko, co dla chrześcijan uczynił.
Noc Paschalna oraz Niedziela Wielkanocna to największe i najważniejsze święto chrześcijańskie, pierwszy dzień tygodnia, uroczyście obchodzony w każdą niedzielę w roku. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej. Dopiero poprzez wieki zaczęły pojawiać się także inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.