W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy Świętej. Tego dnia Bóg składa samego siebie w ofierze. Uwaga wiernych skupia się na Krzyżu, jako na źródle Eucharystii.
W Wielki Piątek odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Ołtarz jest zupełnie obnażony: bez krzyża, świeczników i obrusów. Duchowni sprawujący liturgię wchodzą do kościoła w ciszy, a następnie leżą krzyżem przed ołtarzem. W dalszym ciągu odczytywane jest proroctwo o Cierpiącym Słudze, fragment Listu do Hebrajczyków oraz opis Męki Pańskiej według św. Jana.
Po homilii następuje uroczysta modlitwa wstawiennicza, podczas której Kościół poleca Bogu siebie i cały świat. Wszak pragnieniem Chrystusa było zbawienie wszystkich ludzi.
„Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”
Centralnym punktem Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja Krzyża. W Wielki Piątek kierujemy nasz wzrok na krwawą ofiarę i źródło zbawienia. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Kapłan przewodniczący liturgii odsłania stopniowo ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, po czym wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem”. Po liturgii każdy wierny może adorować Krzyż i robi to podobnie jak przy adoracji Najświętszego Sakramentu. Po adoracji Krzyża z ciemnicy przynosi się Najświętszy Sakrament i wiernym udzielana jest Komunia Święta.
Ostatnią częścią liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego. W symbolicznym Grobie Pańskim umieszcza się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem – symbolem całunu, w który owinięto ciało zmarłego Chrystusa. W wielu kościołach adoracja przy Grobie Pańskim trwa przez całą noc.
Droga krzyżowa
Przed wielkopiątkową liturgią odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Można wówczas wraz z Jezusem uczestniczyć w drodze na Golgotę. Na każdej stacji Drogi Krzyżowej głoszone są rozważania. Zgodnie z przekazami Ewangelii, Jezus zmarł na Krzyżu ok. godz. 15:00, i dlatego też w większości kościołów właśnie o tej godzinie rozpoczyna się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Wielki Piątek jest dniem skupienia, powagi i zadumy nad Męką Chrystusa. Warto więc uczestniczyć w praktykach religijnych, które przypomną ofiarę, jaką okupione było Zbawienie, a także pomogą pojąć, iż cierpienie ma sens – również to cierpienie objawiające się w trudach naszego ziemskiego życia.