W wyniku zdarzenia w budynku Akademii Sztuki przy ul. Kolumba poszkodowane zostały trzy kobiety. Najciężej ranna studentka miała poparzone ok. 90% powierzchni ciała.
Trzy poszkodowane w wybuchu
Do zdarzenia doszło w niedzielę (25 czerwca) ok. godz. 16 w budynku Akademii Sztuki przy ul. Kolumba 61 w Szczecinie. W jednej z sal nastąpił niekontrolowany wybuch, w wyniku którego poszkodowane zostały trzy kobiety.
– Jedna w wieku ok. 20 lat z poparzeniami ok. 90% powierzchni ciała, która w bardzo ciężkim stanie została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala. Dwie kobiety w wieku 33 i 40 lat z poparzeniami klatki piersiowej i twarzy zostały przetransportowane do szpitala karetką – przekazała Paulina Heigel z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie.
– W wyniku zdarzenia zapaliło się ubranie na jednej z osób poszkodowanych. Prawdopodobnie zapłon był spowodowany połączeniem ognia z rozpuszczalnikiem – dodawał st. kap. Franciszek Goliński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.
Budynek pozostaje zamknięty.
Akademia Sztuki wydała oświadczenie
Po wypadku Akademia Sztuki wydała oświadczenie, w którym wyrażono swoje głębokie poruszenie i zaniepokojenie stanem zdrowia poszkodowanych.
– Najciężej ucierpiała studentka pierwszego roku grafiki artystycznej. Obrażeniom uległa także prowadząca pracownię wykładowczyni oraz wykładowczyni obserwująca zajęcia. W tej chwili wszystkie trzy poszkodowane osoby są pod opieką lekarzy w szpitalach. Głęboko wierzymy, że jak najszybciej wrócą do zdrowia i do nas – mówi rektor Akademii Sztuki prof. dr hab. Mirosława Jarmołowicz.
Podano także okoliczności zdarzenia, zaznaczono jednak, że bezpośrednią przyczynę poznamy dopiero po zakończeniu postępowania, które prowadzi Prokuratura Rejonowa Szczecin-Śródmieście w Szczecinie.
– Zdarzenie to miało miejsce w pracowni wklęsłodruku, gdzie podczas procesu technologicznego wykorzystuje się środki chemiczne. Według informacji od jednej z osób poszkodowanych, tuż przed zdarzeniem przygotowywano matrycę metalową do akwatinty. Proces przygotowywania matrycy był prowadzony według stałego schematu i ustalonych zasad bezpieczeństwa – tłumaczy prof. Jarmołowicz.
Zapewniono również, że władze Akademii Sztuki współpracują ze wszystkimi służbami w celu wyjaśnienia sprawy. Studentom zaproponowano natomiast wsparcie psychologiczne.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Szczecin: W hotelu Campanile rozmawiano o problemie chrystianofobii
Zerowa stawka VAT na żywność pozostaje!