Wydano blisko 3 tys. policyjnych nakazów opuszczenia lokalu. Efekty ustawy antyprzemocowej

0
pixabay.com

Od grudnia 2020 r. wydano blisko 3 000 policyjnych nakazów natychmiastowego opuszczenia lokalu lub zakazów zbliżania się do ofiary przemocy. Odtąd nie trzeba czekać na wydanie postanowienia przez sąd. Nakaz obowiązuje natychmiast. Nowe regulacje ustawy antyprzemocowej są stosowane coraz chętniej.

30 listopada 2020 r. weszła w życie tzw. „ustawa antyprzemocowa”. Podstawowym założeniem nowych przepisów jest natychmiastowa izolacja sprawcy przemocy od jego ofiary. Pomoc ma być natychmiastowa i skuteczna. W tym celu policja została wyposażona w nowe narzędzia. Już prawie od roku funkcjonariusze policji mogą wydawać nakazy natychmiastowego opuszczenia wspólnie zamieszkiwanego lokalu oraz zakazy zbliżania się do mieszkania. Sankcje mogą być stosowane łącznie. Obowiązują 14 dni i możliwe jest ich przedłużenie. Co ważne, kwestia własności lokalu pozostaje bez znaczenia. Policja może wydać nakaz opuszczenia lokalu także w sytuacji, gdy agresor jest jedynym właścicielem lokalu. Sprawca po wydanym nakazie musi znaleźć inne lokum. Jeśli nie ma się gdzie udać, policja przekazuje informacje o bezpłatnych noclegowniach, np. dla bezdomnych. Nakaz obowiązuje natychmiast. Wreszcie to ofiara jest należycie chroniona. Nie musi bowiem uciekać (często z dziećmi) w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia.

Nowe regulacje mają wyeliminować sytuacje, w których ofiara przemocy jest zmuszona mieszkać z oprawcą jeszcze przez kilka miesięcy, aż do czasu wydania postanowienia przez sąd, który zobowiąże sprawce do opuszczenia lokalu. Aktualnie to policja może natychmiastowo, podczas interwencji, nakazać opuścić lokal.

 

Efektywność przepisów

Do września tego roku, a więc przez 10 miesięcy obowiązywania nowych regulacji, wydano już blisko 3000 policyjnych nakazów bądź zakazów. Takie dane przedstawia Ministerstwo Sprawiedliwości.

Ustawodawcy wzorowali się na krajach, w których podobne przepisy z powodzeniem funkcjonują. Przykładowo, w Austrii możliwość wydania policyjnego nakazu opuszczenia lokalu istnieje od 20 lat.

 

Gdzie ofiara przemocy może szukać wsparcia?

Podczas interwencji policjant poucza osobę, która doświadczyła przemocy o Ośrodkach Pomocy udzielających kompleksowego interdyscyplinarnego wsparcia. Ośrodki udzielają bezpłatnego wsparcia prawnego, psychologicznego, a także materialnego. W razie potrzeby dokonują niezbędnych czynności potrzebnych do zainicjowania postępowania karnego wobec sprawcy przemocy.

Okręgowy Ośrodek Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w Szczecinie jest prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny przy ul. Energetyków 10, 70-656 Szczecin.

Tel. 663 606 609 (telefon całodobowy), pomoc@sos.home.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 8:00 do 20:00

Wtorek-piątek: 8:00 do 18:00

Sobota: 8:00-12:00

Dodatkowo, lokalne punkty, w których pokrzywdzeni przestępstwem mogą otrzymać darmowe wsparcie znajdują się w Policach, Gryfinie, Kamieniu Pomorskim, Goleniowie, Choszcznie, Gryficach, Łobzie, Pyrzycach, Myśliborzu i Świnoujściu.

Więcej o bezpłatnej pomocy prawnej przeczytasz TUTAJ

 

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię