Gryfice: Udawali obcokrajowców i sprzedawali fałszywe monety. Wyłudzili ponad 50 tys.zł!

0
Udawali obcokrajowców i sprzedawali fałszywe monety. Wyłudzili ponad 50 tys.zł!
fot. Zachodniopomorska Policja

Oszuści przez lata czuli się bezkarni. Do czasu, gdy na ulicy rozpoznał ich policjant z gryfickiej komendy. Najprawdopodobniej dopuszczali się przestępstw na terenie całego kraju. 

Oszuści (56 i 60 l.) mieli wszystko dopięte na ostatni guzik. Działali od pięciu lat na terenie całego kraju, stosując bardzo wyszukaną metodę oszustwa.

Jeden z mężczyzn zaczepiał na ulicy wytypowaną ofiarę i – mówiąc z silnym rosyjskim akcentem – pytał o najbliższy lombard. W rozmowie wyjawiał, że zajmuje się handlem elektroniką, czasami oferując jakiś sprzęt na sprzedaż. Wtedy całkiem przypadkowo zjawiał się drugi oszust, który rzekomo podsłuchał rozmowę i chciał pomóc pełniąc rolę tłumacza. Mężczyźni zaczynali rozmawiać i w trakcie konwersacji okazywało się, że jeden z nich ma do zaoferowania złote monety w bardzo atrakcyjnej cenie. Jeżeli ofiara wykazywała zainteresowanie kupnem, przenosili się w ustronne miejsce, gdzie prezentowano towar.

Aby uprawdopodobnić autentyczność monet jeden z oszustów udawał, że idzie do jubilera, po czym wracał z podrobionym dokumentem zawierającym wycenę. Klient, przekonany już, że trafił na niezwykłą okazję, przekazywał oszustom gotówkę. Wtedy ci znikali bez śladu.

Mężczyźni nie spodziewali się, że ktoś przerwie ich proceder. Stało się to jednak dzięki policjantowi  z gryfickiej komendy, który w przeszłości zajmował się sprawą. Funkcjonariusz rozpoznał oszustów na ulicy, a wydział kryminalny dokonał ich zatrzymania. W ich aucie znaleziono fałszywe monety, pastę polerską i podrobione dokumenty potwierdzające autentyczność i wartość towaru.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na ogłoszenie przestępcom czterech zarzutów oszustwa. Wyłudzili łącznie 54 tys. zł.

Sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za przestępstwo określone w art. 286 § 1 kk grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.


Jeśli jesteś ofiara oszustwa lub innego przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.  Więcej informacji TUTAJ.

#pomocpokrzywdzonym

 

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię