W Przedszkolu Publicznym nr 80 w Szczecinie dzieci uczą się o morskim obliczu miasta Szczecin. Poznają tajniki sztuki marynarskiej oraz zaznajamiają się z możliwościami jakie daje dogodne położenie stolicy Pomorza Zachodniego.
Szczecin to miasto portowe z ogromnym potencjałem i równie wielkimi tradycjami. Dzięki zajęciom dydaktycznym „Morskie oblicze Szczecina” najmłodsi mogą zgłębić tą wiedzę i zaciekawić się zawodami, które wiążą się z gospodarką wodną. W związku z realizacją programu grantowego przez Publiczne Przedszkole nr 80 „Półnutka” przeprowadziliśmy krótki wywiad z Moniką Biegańską, Natalią Pietrzeniec oraz Agnieszką Paszyńską, przedstawicielkami placówki dydaktycznej.
Szczecinskie24: Dzień dobry, dziękuję za zaproszenie, miło być Państwa gościem. Na początek chciałam zapytać, jak zaczęła się przygoda przedszkolaków ukazująca morskie oblicze Szczecina?
Przedstawicielki Przedszkola: Nasza placówka została powiadomiona przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin oraz Pałac Młodzieży, który jest koordynatorem szczecińskiego programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej o możliwości przygotowania projektu do konkursu grantowego: „Morskie oblicze Szczecina”. Przedszkole wyłoniło koordynatora oraz chętnych nauczycieli, którzy podjęli się napisania projektu. Okazało się, że jesteśmy jednym z czterech przedszkoli w Szczecinie, któremu udało się przystąpić do realizacji zaplanowanych działań. W połowie października 2021 roku uzyskaliśmy akceptację dla konkursu grantowego, którego celem jest wsparcie Kół Edukacji Morskiej oraz działań edukacyjno-wychowawczych ukazujących morskie oblicze miasta. Projekt ma za zadanie zaszczepiać już od najmłodszych lat tożsamość z regionem. Ma także popularyzować wiedzę na temat rangi jaką miasto posiada w zakresie transportu i szerzenia wiedzy o morzu i żeglarstwie. Stworzono szczegółowy harmonogram działań , napisano preliminarz – czyli wstępny kosztorys zakładanych wydatków na nagrody oraz zgromadzenie środków dydaktycznych, które będą przeznaczone na realizację poszczególnych etapów konkursu. Uzyskaliśmy dofinansowanie na realizację projektu i rozpoczęły się intensywne działania.
Sz24: Słyszałam, że Przedszkole „Półnutka” zaprasza inne zaprzyjaźnione przedszkola, aby wspólnie radować się z przynależności do regionu? Propagować wiedzę o tematyce morskiej?
PP: Tak, od kilkunastu lat Przedszkole Publiczne Nr 80 było pomysłodawcą konkursu wokalno-tanecznego ”Przedszkolne Pląsy”, z uwagi na potrzebę tematyki postanowiliśmy zorganizować w przedszkolu Pląsy o fabule morskiej. Dzięki temu drugi rok z rzędu odbyły się Pląsy „Morska Przygoda”. W przyszłym roku w połowie maja zaplanowano kolejne takie wydarzenie: „Przegląd Tańca Morskiego”.
Sz24: Jak widzę, macie w przedszkolu sporo gości z zaprzyjaźnionych placówek?
PP: Wysyłamy zaproszenia do okolicznych i zaprzyjaźnionych przedszkoli, dziś mamy gości z Przedszkola Publicznego Nr 3, Przedszkola Publicznego Nr 13, Przedszkola Publicznego Nr 44, Przedszkola Publicznego Filii Nr 50 oraz występujące nasze przedszkolaki z trzech grup. Jest to doskonała współpraca ze środowiskiem lokalnym. Dzieci zostają nagrodzone brawami, dyplomami i upominkami. Zapraszamy też na widownię Panią dyrektor Małgorzatę Bzdręga oraz gościa specjalnego Panią kierownik Edukacji Morskiej Pałacu Młodzieży Monikę Chmielewską.
Sz24: Jestem zachwycona wykonaniem piosenek o tematyce morskiej. Dzieci przełamują lęk przed występem, potrafią zaprezentować siebie, grupę, swoje przedszkole. Widzieć ich radość i starania to wzruszające.
PP: Owszem dzieci bardzo przeżywają występy, znają bogaty repertuar piosenek dziecięcych o tematyce morskiej. Wiedzą, że Szczecin jest miastem portowym , ale do morza jest jeszcze 100 kilometrów. Ponadto podczas trwania konkursu podopieczni biorą udział w quizie wiedzy o tematyce morskiej oraz uczą się rymowanek. Już dziś zapraszamy Panią redaktor na majowe zajęcia.
Sz24: Dziękuję bardzo. Chciałam jeszcze spytać o inne uroczystości i zaplanowane działania, ponieważ widzę, że sporo się dzieje w Państwa przedszkolu?
PP: Tak, z nauczycielami sporządziłyśmy szczegółowy harmonogram działań. Chcemy zaznaczyć, że przedszkole od stycznia 2023 roku będzie starało się otrzymać grant na kontynuację projektu „Morskie Opowieści – część II”. W zakresie tego projektu całorocznie organizujemy szereg działań. Zapraszamy marynarzy i studentów z Akademii Morskiej, którzy opowiadają dzieciom o zawodzie. Organizujemy wycieczki na nabrzeże Wałów Chrobrego, zwiedzamy statek szkoleniowy Nawigator XXI, jedziemy do planetarium i zwiedzamy budynki Akademii Morskiej, planujemy również wycieczkę do ośrodka szkoleniowego „Vulcan”. Zapraszamy osoby związane z morzem, znanych sportowców, przewodników .Współpracujemy ponadto z Książnicą Pomorską, Biblioteką Publiczną, Muzeum Narodowym oraz kluboksięgarnią Fika. Zaprosiliśmy instruktorów żeglarstwa, żeby zaprezentowali dzieciom techniki wiązania węzłów marynarskich. Współpracujemy ze Szkoła Podstawową Nr 51, gdzie dzieci miały okazję odbyć lekcje pływania. W tym roku planujemy zorganizowanie wycieczki nad Jezioro Dąbie lub Miedwie oraz rejs po Odrze dla 6-latków. Organizujemy w zakresie wolontariatu sprzątanie pomnika „Tym , co nie powrócili z morza” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. W okresie wiosennym planujemy festyn o tematyce morskiej. Na co dzień organizujemy w salach kąciki tematyczne, wystawy, konkursy fotograficzne, plastyczne, przestrzenne. Jeśli Urząd Miasta Szczecin i Pracownia Edukacji Morskiej Pałacu Młodzieży otrzyma środki na kontynuację tak ciekawych działań, będziemy zaszczyceni mogąc je realizować.
Powstawanie takich projektów jest bardzo budujące, tym bardziej jeśli zwrócimy uwagę, że ich uczestnikami są coraz częściej dzieci. Przecież: „Czym skorupka nasiąknie za młodu, tym na starość trąci”. Serdecznie gratulujemy pomysłu i życzymy powodzenia w dalszej działalności! Oby więcej takich przedsięwzięć!
POLECAMY TAKŻE:
W Szczecinie powstanie brakujący odcinek torowiska na Szafera. Rozstrzygnięto przetarg
Szczecin: potrącił kobietę na hulajnodze. Teraz odpowie przed sądem