Na Ziemi Świętokrzyskiej odsłonięto szczecińską tablicę ku pamięci żołnierzy NSZ

0

W niedzielę w Kałkowie na Ziemi Świętokrzyskiej zakończyła się trzydniowa XXVII Pielgrzymka Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Zwieńczeniem pielgrzymki było uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy ZŻNSZ Okręg Szczecin.

Grzegorz Kozak wraz z płk Antonim Olbromskim

Pielgrzymka stała się tradycją

Co roku w czerwcu członkowie i sympatycy Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych spotykają się w Kałkowie na patriotycznej pielgrzymce. Środowisko NSZ udaje się na te wyjątkowe, świętokrzyskie tereny by m.in. spotkać się tam z Kombatantami, posłuchać ciekawych prelekcji, doskonalić umiejętności strzeleckie, integrować się przy ognisku i wreszcie uczestniczyć w uroczystej Mszy Świętej w intencji żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Tradycję corocznych pielgrzymek do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej Pani Ziemi Świętokrzyskiej zapoczątkowali weterani NSZ i ich rodziny. Co roku w pielgrzymkach uczestniczy coraz liczniejsze grono ludzi odwołujących się do ideałów i tradycji Narodowych Sił Zbrojnych – podziemnego Wojska Polskiego.

Z północno-zachodniego regionu na pielgrzymce obecni byli członkowie i sympatycy ZŻNSZ ze Szczecina, Nowogardu, Koszalina, Sławna i Drezdenka.

W tym roku honorowymi gośćmi byli Kombatanci: płk w st. spocz. Antoni Olbromski, ps. „Tolek”, Kombatant AK i NSZ oraz Maria Kowalewska, ps. „Myszka”.

 

Szczecińskie znaki

W tym roku pielgrzymka miała szczególne znaczenie dla szczecińskiego okręgu NSZ. W niedzielę tuż po zakończeniu uroczystej Mszy Świętej nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy Okręgu Szczecin ZŻNSZ. Tablicę odsłonił Prezes NSZ Okręg Szczecin Grzegorz Kozak wraz z Panem płk. Antonim Olbromskim.

 

Kałków szczególnym miejscem

Karol Wołek – prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych wskazywał, że pielgrzymi przyjeżdżają wraz z Kombatantami do Kałkowa, by w tamtym miejscu nabrać sił i wytrwałości w walce o wielką Polskę. Dodał także, że Kałków jest szczególnym miejscem, gdzie można w przyjaznej, patriotyczno-katolickiej atmosferze spędzić ze sobą więcej czasu, a także planować wydarzenia ogólnopolskie oraz międzynarodowe, które będą upamiętniać polskich bohaterów i tradycje, o które walczyli. Karol Wołek podkreślał, że jest to szczególne miejsce dla duchowego kształcenia wszystkich osób związanych z NSZ.

Warto zaznaczyć, że w Kałkowie na terenie Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej powstała pierwsza kaplica Narodowych Sił Zbrojnych. Kaplica ta od niedzieli wzbogacona jest o szczecińską pieczęć – tablicę ku pamięci żołnierzy Okręgu Szczecin NSZ.

Karol Wołek, Prezes Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

Polecamy także:

Szczecin: Rondo Portowców? Kibice piszą petycję do Rady Miasta

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię