Projekt uchwały dot. likwidacji sowieckich pomników został zablokowany przez radnych Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej. Dzięki działaniom Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu i Fundacji Patriotycznej im. Witolda Pileckiego stanie się jednak przedmiotem kolejnych obrad Rady Miasta.
Temat obecności sowieckich pomników w przestrzeni publicznej został niedawno poruszony przez szczecińskich radnych. Projekt uchwały dotyczący likwidacji pamiątek dawnego reżimu został przygotowany przez klub Prawa i Sprawiedliwości, jednak nie doczekał się włączenia do porządku obrad. Radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu, a radni Koalicji Samorządowej głosu w ogóle nie oddali.
Projekt mógł przepaść, gdyby nie działania podjęte przez fundację Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu i Fundację Patriotyczną im. Witolda Pileckiego. Rozpoczęto zbiórkę podpisów pod projektami trzech uchwał, które dotyczyły likwidacji:
– Pomnika Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Sowieckich,
– Pomnika Uczestników Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941-1945,
– Pomnika „Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia”.
Przed wczorajszą (26 kwietnia) sesją Rady Miasta projekty zostały złożone jako obywatelska inicjatywa uchwałodawcza. Zgodnie z art. 41a ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym może z nią wystąpić grupa co najmniej 300 osób. Projekt uchwały zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej musi stać się przedmiotem obrad na najbliższej sesji, nie później jednak niż po upływie 3 miesięcy od dnia złożenia projektu.
– Symbole kilkudziesięcioletniej okupacji rosyjskiej w dalszym ciągu stoją tu w najlepsze, pod niektórymi do dzisiaj składane są kwiaty – to pokazuje poddańczą mentalność sporej części naszego społeczeństwa. Nie było „wyzwolenia” Szczecina, Nowogardu, czy Stargardu – Armia Czerwona zajmowała tereny byłej II RP i miasta niemieckie, wprowadzając wszędzie podległą sobie administrację […] Nie było też „przyjaźni polsko-radzieckiej”, czy „braterstwa broni polsko-radzieckiej”. Znaczna część żołnierzy polskich walczących u boku Sowietów pochodziła z przymusowych przesiedleń z Polski – komentuje prezes Ośrodka Monitorowania Antypolonizmu i szczeciński radny Dariusz Matecki.
Polecamy także:
Nocleg w izbie wytrzeźwień będzie droższy
Szczecin: Spożywanie alkoholu znów dozwolone na bulwarach? Radni zdecydowali