W poniedziałek 2 października br. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwiedził województwo zachodniopomorskie i wraz z lokalnymi członkami Suwerennej Polski, Dariuszem Mateckim oraz Mateuszem Wagemannem, wziął udział w dwóch konferencjach prasowych.
Pierwsza z nich odbyła się w Nowym Czarnowie, w sąsiedztwie Elektrowni Dolna Odra. Tematem konferencji była polityka klimatyczna UE oraz poparcie w zbliżających się wyborach do parlamentu, jakie minister udzielił przewodniczącemu Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim- Dariuszowi Mateckiemu.
Więcej na ten temat można przeczytać w poniższym linku.
Zmiana sposobu prowadzenia polityki karnej w wykonaniu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry
Konferencja prasowa odbyła się pod Oddziałem Zewnętrznym w Stargardzie Aresztu Śledczego w Szczecinie. Tematem wystąpienia ministra sprawiedliwości była polityka karna jaką prowadzi ministerstwo sprawiedliwości. Podobnie jak w Nowym Czarnowie minister udzielił poparcia kandydatowi na posła RP Suwerennej Polski Dariuszowi Mateckiemu.
Praca funkcjonariuszy Służby Więziennej jest niedoceniania. To są ludzie bez których Polska nie byłaby tak bezpiecznym krajem, jak dziś. Według statystyk jesteśmy obecnie jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie – podkreślił minister Zbigniew Ziobro na początku swojego przemówienia.
Następnie minister podkreślił, że obecnemu rządowi zależy na tym, aby praca strażników przebiegała w lepszych, komfortowych i bezpiecznych warunkach. Stąd inwestycje w zakłady oraz uruchomienie programów, które pomogły zmodernizować m.in. areszt przed którym odbywała się konferencja prasowa.
Za czasów kiedy jestem ministrem sprawiedliwości, zostały uruchomione pierwszy raz w historii, dwa wielkie programy modernizacji polskiej Służby Więziennej, które objęły również ten zakład. Powstały tutaj dwa nowe pawilony, hala produkcyjna. Jest tutaj znakomicie prosperująca szkoła, gdzie więźniowe uczą się często pierwszej pracy i po wyjściu na wolność mają szanse uczciwie zarabiać na życie – skomentował minister Ziobro.
W dalszej części minister podkreślał jak bardzo ważna jest praca dla więźniów, dzięki której mogą nabyć nowe umiejętności, spłacić zobowiązania czy nauczyć się życia na nowo.
Ten zakład daje możliwość wykonywania pracy. Osadzeni zarabiają/odkładają pieniądze, pomagają utrzymywać swoje rodziny, płacą za alimenty. Zmieniliśmy filozofię myślenia o zakładzie karnym czy o służbie więziennej. Gdy zostawałem ministrem sprawiedliwości w Polsce to pracowało zaledwie 36% więźniów. Obecnie pracuje 96% z tych, którzy mogą wykonywać pracę. Cóż jest lepszego od resocjalizacji niż praca? – dodał minister.
Dariusz Matecki dziękuje ministrowi sprawiedliwości za inwestycje na Pomorzu Zachodnim
Przede wszystkim pięknie dziękuję Panu ministrowi za wizytę na Pomorzu Zachodnim i jednocześnie dziękuję za inwestycje, które na Pomorzu Zachodnim mają miejsce oraz za okazaną pomoc. Dzięki decyzji Pana ministra nie zamknięto sądu w Pyrzycach i Policach, tak jak miało to nastąpić. Na remont Sądu Apelacyjnego w Szczecinie przeznaczono niemal 30 milionów złotych. Dzięki decyzjom Pana ministra, ta jednostka za nami, tylko w latach 2022-2023 została objęta dofinansowaniem w wysokości 70 milionów złotych – powiedział przewodniczący Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim Dariusz Matecki.
Następnie Dariusz Matecki wyraził uznanie dla programu „Praca dla więźniów”, który zaktywizował osadzonych do pracy, a także pomógł zresocjalizować więźniów. Dzięki temu programowi więźniowie uczą się jak odnaleźć się w społeczeństwie po opuszczeniu zakładu karnego.
Nowelizacja kodeksu karnego
Pierwszego października br. znowelizowany został kodeks karny. Najgroźniejsi przestępcy, pedofile, gwałciciele będą mogli trafiać na dłużej do więzienia. Nowelizacja to także kwestie związane z brakiem przedawnienia tych najgorszych i najstraszliwszych przestępstw związanych z pedofilią. To weszło teraz w życie – podkreślił kandydat na posła Dariusz Matecki.
Polska posiada największy elektroniczny system penitencjarny w Europie
Na sam koniec minister Ziobro podkreślił, że Polska ma największy w Europie system dozoru elektronicznego więźniów, który jest wzorem dla innych państw. Zagraniczni funkcjonariusze przyjeżdżają do Polski, aby szkolić się w zakresie organizacji największego systemu penitencjarnego. Chodzi o tzw. „bransoletki” dla więźniów, które pozwalają tym niegroźnym i niewielkim przestępcom odbywać karę pozbawienia wolności w domu. Takie rozwiązania odciążają budżet państwa, oraz są efektywniejsze w kwestii resocjalizacji osadzonych, ponieważ więzień może podjąć pracę czy naukę na wolności, będąc pod kontrolą służb.
Całość konferencji mogą państwo zobaczyć pod poniższym linkiem.
POLECAMY TAKŻE:
Wyjątkowo zuchwała kradzież w Szczecinie. Na oczach policjantów ukradł ich… radiowóz