„Dziękujemy za (nie)pomoc”, „Na stargardzkie układy nie ma rady”, „Kto spłaci nasz kredyt?” – takie i inne hasła pojawiły się na budynku na os. Pyrzyckim w Stargardzie. Rok temu mieszkańcy zostali ewakuowani przez poważne pęknięcia ścian bloku. Do tej pory nie mogą wrócić do mieszkań, za które wciąż płacą. Pomoc lokatorom obiecał lider Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim Dariusz Mateckim we współpracy z wicewojewodą zachodniopomorskim Mateuszem Wagemannem.
Pęknięty budynek
Do zdarzenia doszło 12 maja ubiegłego roku. Mieszkańcy jednego z bloków przy ul. Armii Krajowej w nocy usłyszeli huk, który wyrwał ich ze snu. Okazało się, że budynek zaczął pękać i lokatorzy musieli zostać ewakuowani. Wszyscy znaleźli schronienie u bliskich – byli pewni, że to tymczasowe rozwiązanie, jednak od feralnej nocy minął już rok, a wciąż nie mogą wrócić do swoich mieszkań.
To dramat dla wielu rodzin, które zaciągały kredyty na całe życie, by mieć własny kąt. Teraz muszą spłacać ratę i opłacać czynsz, a nie mają gdzie się podziać. Jedną z mieszkanek bloku była radna powiatu stargardzkiego Elżbieta Szumska. Kilka dni po ewakuacji, na skutek stresu, kobieta doznała udaru, w wyniku którego została jednostronnie sparaliżowana.
Najbardziej szokujące w całej sprawie jest to, że budynek został wybudowany w 2014 roku, a uszkodzenia było widać już po kilku latach. Problemy zgłaszano deweloperowi, jednak rozwiązał tylko część z nich. Z kolei konstruktor bloku stwierdził, że pęknięcia wynikają z naturalnej pracy budynku i może być zamieszkiwany przez lokatorów.
„Nie może być tak, że ludzie tracą dorobek życia, a Państwo i samorząd pozostają bierne”
Sprawą zainteresował się lider Suwerennej Polski na Pomorzu Zachodnim i szczeciński radny Dariusz Matecki.
– Nie może być tak, że ludzie biorą kredyty, kupują od dewelopera mieszkania a ten odwala coś takiego i nie ponosi żadnych konsekwencji. Ludzie tracą dorobek życia, lądują na bruku, tracą zdrowie – jak Pani Radna Elżbieta Szumska – a Państwo i samorząd są bierne – mówi.
Polityk poinformował, że jest w trakcie konsultacji z wicewojewodą zachodniopomorskim Mateuszem Wagemannem i wspólnie postarają się rozwiązać problem.
– Obiecuję zrobić co się da, aby Państwu pomóc i pociągnąć do odpowiedzialności winnych – zapewnił.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Polecamy także:
Kolejny „Las Papieski” powstał dzięki współpracy leśników, polityków i mieszkańców
800 plus zamiast 500 plus. Jarosław Kaczyński zapowiedział nowelizację od nowego roku