Do zdarzenia doszło 23 marca bieżącego roku w Stargardzie. Seniorka myślała, że pomaga swojej wnuczce, w konsekwencji straciła 60 tysięcy złotych.
Niestety kolejna seniorka ze Stargardu padła ofiarą przestępców wyłudzających pieniądze. Metody oszustów stają się coraz bardziej wyszukane. Tym razem posłużyli się oni połączeniem metody „na wnuczka”, „policjanta” i „adwokata”.
Fałszywa wnuczka zadzwoniła na numer stacjonarny i zapłakanym głosem informowała, że znajduje się na komendzie i potrzebna jest wpłata kaucji. Twierdziła, że spowodowała wypadek samochodowy, w którym jedna z osób jest ciężko ranna. Przekazanie pieniędzy adwokatowi, miało zapobiec karze aresztu. W trakcie rozmowy do mieszkania wszedł mąż seniorki, który postanowił sprawdzić sprawę na komendzie. W między czasie jednak 79-latkę przez telefon zaczęła nagabywać udawana policjantka, to przekonało kobietę. Po chwili w drzwiach pojawił się fałszywy adwokat, który odebrał pieniądze w kwocie 60 tysięcy złotych. Niestety mąż seniorki nie zdążył w odpowiednim czasie dotrzeć na komendę.
Uważaj na oszustwa metodą „na wnuczka”‼️ @PolskaPolicja i https://t.co/2OHSVcrvBE odnotowują przypadki oszustw polegających na podszywaniu się pod osoby bliskie lub pod inne osoby będące przedstawicielami instytucji zaufania publicznego.
Więcej👉https://t.co/TofTAwIYAA pic.twitter.com/XROOel08ha— Polska Policja 🇵🇱 (@PolskaPolicja) February 27, 2023
– Przy tej okazji kolejny raz przestrzegamy przed podejmowaniem w pośpiechu decyzji o przekazaniu pieniędzy. Jeżeli odbierzemy podejrzany telefon od osoby podającej się za wnuczka, czy policjanta z prośbą czy żądaniem przekazania pieniędzy, możemy podejrzewać, że mamy do czynienia z oszustem. Pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom. Zachęcamy, aby uczulić swoją rodzinę i znajomych na to, by zawsze stosowali zasadę ograniczonego zaufania. Ofiarami oszustwa głównie padają ludzie starsi, których to wrażliwość i ufność wykorzystują przestępcy – informuje Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Stargardzie mł. asp. Justyna Siwarska.
Co robić aby nie stać się ofiarą oszustwa?
- Bezwzględnie stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
- Konsultuj się z najbliższymi w przypadku kontaktu osoby potrzebującej naszych pieniędzy.
- Nie informuj nikogo o ilości pieniędzy, które masz w domu lub przechowujesz na koncie.
- Zadzwoń do kogoś z rodziny, zapytaj o to czy osoba, która prosiła cię o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje.
- Pamiętaj, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowamy się rozsądnie.
- Nie ulegaj presji czasu wywieranej przez oszustów.
- Nie otwieraj drzwi osobom nam nieznanym, tym bardziej, jeżeli przebywamy mieszkaniu lub domu sami.
- Nie przekazuj osobom podającym się za funkcjonariuszy służb mundurowych żadnych środków pieniężnych i kosztowności.
- Policja prowadząc czynności nigdy nie bierze od obywateli pieniędzy.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstwa, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem i skorzystaj z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej oraz ze wsparcia materialnego.
Szczeciński Ośrodek Pomocy znajduje się przy ul. Energetyków 10. Kontakt pod numerem telefonu 663 606 609.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
POLECAMY TAKŻE:
Tiktoker zakłócił Mszę Świętą. Teraz odpowie przed sądem
Szczecin: Rolnicy żądają rozmowy z Morawieckim i Kaczyńskim!