Trwają „konsultacje” związane z uchwaleniem najważniejszego miejskiego dokumentu. Aktualizacja Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin ostatni raz miała miejsce w 2012 roku. Obecna ma wyznaczyć perspektywy i kierunki rozwoju miasta do 2050 roku!
Zgodnie z prognozami demografów, w Szczecinie będzie mieszkać wtedy 380 tysięcy osób. Obecnie mamy 398 255 mieszkańców. Prezydent miasta wspólnie z urzędnikami i Radą Miasta winien robić wszystko, by przyciągnąć mieszkańców i stworzyć dogodne warunki rozwoju dla nich. Trendy demograficzne to jedno, a konkretne działania pro rozwojowe i zachęty do osiedlania się w Szczecinie to drugie.
Dlaczego ten dokument jest taki ważny?
Dokument wyznacza funkcje i rodzaj zabudowy, które mogą powstać w danej części Szczecina. W Studium zapisano wizję tworzenia miasta zwartego, efektywnego i przyjaznego dla mieszkańców. Projektowana metropolia ma być odporna na zmiany demograficzne, ekonomiczne i środowiskowe. Dążące do wzmocnienia gospodarczego, wspierające rozwój szkolnictwa wyższego.
„Szczecin ma rozwijać i wzmacniać układ funkcjonalno-przestrzenny związany ze wzrostem koncentracji instytucji i podmiotów ważnych dla miasta i regionu, na terenie obejmującym Stare Miasto, Śródmieście i Łasztownię. Studium ma pomóc lepiej gospodarować pieniędzmi przeznaczonymi na reorganizację, rewitalizację oraz wzmocnienia obszaru zwartej zabudowy z wykształceniem lokalnych centrów usługowych. Wzmacniać rozwój systemów komunikacji i wsparcie transportu publicznego, rowerowego i pieszego” – napisano w dokumencie.
Wszystko ładnie brzmi w założeniach, a jaka jest rzeczywistość?
Dokument dla zwykłego mieszkańca jest trudny do odnalezienia na stronach Urzędu Miasta. Szukając go, większość linków odsyła do wiosennych konsultacji projektu. Teraz konsultowany jest dokument, który zgodnie z zapowiedziami miał zawierać zgłoszone uwagi i być przyjęty stosowną uchwałą do końca roku. Jednak nie wszędzie uwagi mieszkańców uwzględniono, a i uchwały nie podjęto.
Głośna jest sprawa dotycząca przepięknego miejsca jakim jest Alt Bucholz na Warszewie. Nie uwzględniono uwag wnoszonych przez mieszkańców. Miasto jedynie markuje zamiar zabezpieczenia tego jedynego w swym rodzaju obszaru w Szczecinie przed degradacją i zniszczeniem. Głośno o tym informują ekolodzy, przyrodnicy, przewodnicy turystyczni oraz osoby zaangażowanie w ratowanie tego obszaru.
Spotkanie konsultacyjne ws. Studium wyznaczono na 15 grudnia ubiegłego roku. Odbyło się o godzinie 12.00, w środę. Praktycznie uniemożliwiono więc większości mieszkańców wzięcie w nim udziału, gdyż byli oni w pracy, w szkole, na wykładach, załatwiali sprawy w urzędach. Nie ma nawet informacji i odnośników do Studium na stronie przeznaczonej do konsultacji konsultuj.szczecin.pl
Czy tak powinny wyglądać konsultacje społeczne?
Ogłoszenia są skrzętnie poukrywane na stronach wewnętrznych miejskich wydziałów. Jakby urzędnikom nie na rękę było, aby mieszkańcy zabrali głos w sprawie swojego osiedla, swojego życia. A to nie jest zgodne z przepisami i przyjętymi powszechnymi kanonami.
Dokument można znaleźć tutaj, zapoznać się z nim w domu i złożyć swoje uwagi zgodnie z instrukcją.
Wnoszący uwagi podaje swoje imię i nazwisko oraz adres zamieszkania albo nazwę organizacji i adres jej siedziby. Treści uwag, które nie spełniają wymogów formalnych nie będą mogły być rozpatrzone w trybie przewidzianym ww. ustawą. Uwagi do projektu Studium można także składać w sposób określony w ogłoszeniu o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin, którego dotyczy dyskusja publiczna.
Dane kontaktowe Biura Planowania Przestrzennego Miasta w Szczecinie: ul. Szymanowskiego 2 71-416 Szczecin Tel.: +48 (91) 42 21 055 Fax: +48 (91) 42 24 771 E
Adres do składania uwag: [email protected]
Polecamy także:
Szczecin: Zielone dachy i własna marina. Nowa inwestycja nad Odrą
Szczecin: 24 lata temu w próbny rejs morski wyruszył „Nawigator XXI”
Ze Szczecina do Berlina w 90 min.? Niedługo ruszą prace