Szczeciński oddział IPN szuka świadków zabójstwa żołnierza wyklętego

0
Szczeciński oddział IPN szuka świadków zabójstwa żołnierza wyklętego

Prokurator szczecińskiego oddziału IPN poszukuje świadków zabójstwa żołnierza podziemia niepodległościowego Józefa Bosia ps. Lot. Do zdarzenia doszło w 1952 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego.

Sprawą zajmuje się Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W tym przypadku chodzi o zbrodnię komunistyczną, bowiem Boś najprawdopodobniej został zastrzelony przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Do zabójstwa miało dojść 11 września 1952 roku w okolicach Krzepocina. Miejsca pochówku do dziś nie ustalono.

Kim był Józef Boś?

Według ustaleń Józef Boś ps. Lot należał do konspiracyjnej grupy Władysława Łukasiuka ps. Młot, która działała na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Na terytorium Pomorza Zachodniego „Lot” trafił w roku 1947, ponieważ obawiał się aresztowania.W 1948 roku został aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, jednak udało mu się zbiec. Do 1952 roku ukrywał się w okolicach wsi: Krzepocin, Krzemykowo, Mechowo, Chomino, Ciesław, Świeszewo, Kukań, Rybokarty, Dobrzyń. Posługiwał się również nazwiskiem Franciszek Wilczak.

Działania Józefa Bosia były wymierzone głównie przeciwko kolektywizacji wsi. Komunistyczne władze przedstawiały go jako bandytę, który terroryzuje polską wieś i nie pozwala Polakom wrócić do normalności. Wśród okolicznych mieszkańców było jednak sporo osób, które nie godziły się z propagandą i aktywnie wspierały Bosia. Część z nich trafiła za to do więzienia.

Odkrywcy historii ze Świeszewa

Mało znaną historią żołnierza niezłomnego zainteresowali się swojego czasu mieszkańcy Świeszewa. Wszystko zaczęło się od spotkania nadleśniczego Wojciecha Pietrzaka z Józefem Grabowskim, który pokazał mu gazetę z 1952 roku, w której zamieszczono artykuł dotyczący Józefa Bosia.

>> ZDJĘCIE ARTYKUŁU <<

Wśród grupy pasjonatów znalazł się też Eugeniusz Kulesza, którego wujek, Stanisław Kulesza, został skazany za wspieranie Bosia na 15 lat pozbawienia wolności (ostatecznie w więzieniu spędził 5 lat, dzięki amnestii).

IPN szuka świadków

Wszystkie osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę o zabójstwie Józefa Bosia przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa proszeni są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie:

  • 91 3129403 lub 06;
  • faks 913129405;
  • e-mail:rabiega@ipn.gov.pl;
  • listownie: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,  70-470 Szczecin, ul. Wojska Polskiego 7
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię