Prokurator szczecińskiego oddziału IPN poszukuje świadków zabójstwa żołnierza podziemia niepodległościowego Józefa Bosia ps. Lot. Do zdarzenia doszło w 1952 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego.
Sprawą zajmuje się Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. W tym przypadku chodzi o zbrodnię komunistyczną, bowiem Boś najprawdopodobniej został zastrzelony przez funkcjonariuszy Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Do zabójstwa miało dojść 11 września 1952 roku w okolicach Krzepocina. Miejsca pochówku do dziś nie ustalono.
⚠ Prokurator #IPN w #Szczecin poszukuje???? świadków ws. zabójstwa❗ żołnierza podziemia niepodległościowego ➡ Józefa Bosia ps. Lot w 1952 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego przez funkcjonariuszy WUBP w Szczecinie
ℹ Szczegóły i kontakt ???? https://t.co/KYqhxAhphN pic.twitter.com/EO3thWXRV8— IPN Szczecin (@IPN_Szczecin) March 10, 2021
Kim był Józef Boś?
Według ustaleń Józef Boś ps. Lot należał do konspiracyjnej grupy Władysława Łukasiuka ps. Młot, która działała na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Na terytorium Pomorza Zachodniego „Lot” trafił w roku 1947, ponieważ obawiał się aresztowania.W 1948 roku został aresztowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego, jednak udało mu się zbiec. Do 1952 roku ukrywał się w okolicach wsi: Krzepocin, Krzemykowo, Mechowo, Chomino, Ciesław, Świeszewo, Kukań, Rybokarty, Dobrzyń. Posługiwał się również nazwiskiem Franciszek Wilczak.
Działania Józefa Bosia były wymierzone głównie przeciwko kolektywizacji wsi. Komunistyczne władze przedstawiały go jako bandytę, który terroryzuje polską wieś i nie pozwala Polakom wrócić do normalności. Wśród okolicznych mieszkańców było jednak sporo osób, które nie godziły się z propagandą i aktywnie wspierały Bosia. Część z nich trafiła za to do więzienia.
Odkrywcy historii ze Świeszewa
Mało znaną historią żołnierza niezłomnego zainteresowali się swojego czasu mieszkańcy Świeszewa. Wszystko zaczęło się od spotkania nadleśniczego Wojciecha Pietrzaka z Józefem Grabowskim, który pokazał mu gazetę z 1952 roku, w której zamieszczono artykuł dotyczący Józefa Bosia.
Wśród grupy pasjonatów znalazł się też Eugeniusz Kulesza, którego wujek, Stanisław Kulesza, został skazany za wspieranie Bosia na 15 lat pozbawienia wolności (ostatecznie w więzieniu spędził 5 lat, dzięki amnestii).
IPN szuka świadków
Wszystkie osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę o zabójstwie Józefa Bosia przez funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa proszeni są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie:
- 91 3129403 lub 06;
- faks 913129405;
- e-mail:[email protected];
- listownie: Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, 70-470 Szczecin, ul. Wojska Polskiego 7