W Stargardzie porozmawiają o NIEzależności

0

W okresie trwania pierwszej Solidarności, w Stargardzie ukazywała się gazeta Niezależność, wydawana przez lokalną Solidarność. Na dużej scenie Stargardzkiego Centrum Kultury odbędzie się debata „Od Niezależności do NIEzależności”, w której wezmą udział wydawcy gazety.

W Stargardzie porozmawiają o NIEzależności

Dyskusję ze świadkami historii, Jadwigą Kałuską-Siwudą, Józefem Stachowiakiem i Tomaszem Zielińskim poprowadzi Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Zaproszeni na debatę, byli działacze Solidarności ,opowiedzą o „Niezależności”, czyli gazecie związkowej wydawanej w Stargardzie w 1981 r. Wspomną również trudne realia tamtych czasów. Wszyscy rozmówcy tworzyli „Niezależność”, a Jadwiga Kałuska-Siwuda i Józef Stachowiak zredagowali zarówno pierwszy numer, jak i „Biuletyn MKS Stargard” – wydanie strajkowe z marca 1981 r.

Debata obędzie się we środę 22 września o godzinie 12.00. Podczas spotkanie będzie można dowiedzieć się m.in. o ciekawym wydawnictwie powstającym w Stargardzie, które ukazywało się przez prawie 7 miesięcy. W tym czasie wydano 25 numerów. Maksymalny nakład wyniósł 6000 egzemplarzy. Na łamach „Niezależności” poruszano przede wszystkim tematy dotyczące miasta i regionu. Nie unikano także krytyki środowiska NSZZ „Solidarność”.

Wstęp na debatę jest bezpłatny.

Polecamy także:

Skomentuj artykuł!
- Bezpłatna pomoc prawna -Bezpłatna Pomoc Prawna na Pomorzu Zachodnim

SKOMENTUJ:

Wpisz swój komentarz
Wpis swoje imię